Letadlo svrženého honduraského prezidenta Manuela Zelaye, kterým se chtěl v pondělí vrátit do země, na letišti v hlavním městě Tegucigalpě nepřistálo. Důvodem byla blokáda letištní plochy vojenskými vozidly a oddíly armády. Exprezidentovo letadlo poté dorazilo s krátkou přestávkou v Nikaraguy do Salvadoru. Při střetech s honduraskou policií zahynuli na letišti podle očitých svědků nejméně tři lidé. Uvedly to v pondělí světové agentury.

Exprezident po neúspěšném pokusu o přistání a následném převzetí moci v Hondurasu prohlásil z paluby letadla, že se o totéž opět pokusí ještě v pondělí nebo v úterý. Poté odletěl do hlavního nikaragujského města Managuy, kde se krátce setkal s prezidentem Danielem Ortegou. Odtud pak odcestoval do Salvadoru, aby se zde sešel s tamním prezidentem Carlosem Mauriciem Funesem.
V Salvadoru chce dále jednat o budoucnosti Hondurasu i s prezidenty Argentiny, Ekvádoru, Paraguaye a šéfem Organizace amerických států (OAS), kteří sem mají dorazit.

Zelaya prý zvažoval i seskok padákem

Honduraští vojáci zablokovali přistávací plochu armádními vozidly a zabránili tak návratu exprezidentova letadla, které se podle BBC několikrát pokusilo přistát. Venezuelský pilot se ale nakonec rozhodl neriskovat a z místa odlétl. Zelaya podle televizní stanice CNN prý zvažoval i seskok padákem.

Honduraští policisté podle CNN zabili během střetů s přívrženci svrženého prezidenta na letišti v Tegucigalpě nejméně tři demonstranty a další tři desítky osob zranili. Policisté podporování armádními jednotkami při zásahu proti tisícovkám demonstrantům použili podle Reuters slzný plyn a střelbu do vzduchu. Červený kříž však zatím potvrdil jednu oběť. V zemi byl v pondělí vyhlášen noční zákaz vycházení, uvedla také CNN.

Honduraská prozatímní vláda v neděli informovala o ochotě začít vyjednávat s OAS o politické krizi v zemi. Vyloučila ale, že by součástí rozhovorů měla být i diskuse o návratu vyhnaného prezidenta Zelayi. OAS předtím pozastavila Hondurasu kvůli převratu členství ve sdružení.

Nikaragujský prezident Daniel Ortega v neděli podle Reuters také popřel, že by jeho země vyslala vojenské jednotky k hranicím s Hondurasem. Reagoval tak na předchozí obvinění prozatímní honduraské vlády.

V letadle seděl i předseda Valného shromáždění OSN

Zelayovo letadlo, které vzlétlo v neděli z amerického hlavního města Washingtonu, doletělo do Hondurasu v pondělních ranních hodinách. Podle Reuters použil Zelaya k letu do Hondurasu malé venezuelské letadlo, spolu s ním údajně letělo i několik velvyslanců a předseda Valného shromáždění OSN Miguel D'Escotto Brockmann.

Podle agentury AFP nařídil Zelaya z paluby letadla honduraské armádě, aby vyklidila letiště v metropoli, které obsadila. Nová honduraská vláda ovšem varovala, že nepovolí přistání žádnému letadlu, na jehož palubě bude Zelaya. Toho před týdnem svrhla a vyhostila honduraská armáda v den, kdy si chtěl referendem zajistit setrvání v úřadu i po vypršení mandátu v roce 2010.

Pučisté Zelayu přiměli odletět do Kostariky a jeho úřad převzal předseda Kongresu Micheletti. V sobotu ale svržený prezident prohlásil, že se pokusí vrátit zpět do Hondurasu, možná v doprovodu skupiny latinskoamerických prezidentů. Prezidenti Ekvádoru, Argentiny a Paraguaye ale změnili plány a místo doprovodu Zelayi chtějí situaci sledovat ze Salvadoru sousedícího s Hondurasem.