Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv v pondělí odpoledne v Kremlu podepsali memorandum vedoucí k nové smlouvě o snížení jaderných hlavic a strategických nosičů. Podle tohoto memoranda se oba státy zavazují, že sníží počet strategických jaderných hlavic na 1500 až 1675 kusů a strategických nosičů na 500 až 1100 kusů.

Obě země disponují zhruba 95 procenty celosvětového jaderného potenciálu a snižování těchto zbraní považují za důležité.

Protiraketový štít zůstává sporným bodem

Pokud jde o protiraketový štít, tedy uvažovanou raketovou základnu v Polsku a radar v Česku, oba politici o něm sice jednali, ale se na ničem konkrétním se nedohodli.

Barack Obama zdůraznil, že USA takový štít potřebují, nikoliv však proto, aby byl namířen proti Rusku, ale kvůli případným raketám vystřeleným z třetích zemí, například ze severokorejského polostrova nebo Íránu. Dodal ovšem, že americká administrativa v současnosti tento systém přezkoumává a se závěry pak koncem léta ruskou stranu seznámí.

Ruský prezident v této sousvislosti zopakoval, že pro Kreml protiraketový štít zůstává citlivou otázkou. Současně ocenil, že současná vláda USA již nepoužívá nátlakovou rétoriku bývalého prezidenta Bushe a že se nynější kabinet rozhodl navrhovaný systém prověřit. "Chápeme, že svět mohou ve stále větší míře ohrožovat rakety odpálené z třetích zemí, o tom musíme uvažovat všichni," dodal ovšem Medveděv.

Šlo o to "resetovat" vzájemné vztahy 

Představitelé armád obou zemí kromě toho podepsali dohodu a memorandum o spolupráci ozbrojených sil Spojených států a Ruska. Představitelé ministerstev zahraničí poté podepsali dohodu o leteckém tranzitu zbraní, vojenské techniky a personálu přes Ruskou federaci do Afghánistánu.

Dmitrij Medveděv poté uvedl, že tématem dialogu s Obamou byly rovněž problémy v Afghánistánu a na Blízkém východě. Tématem rozhovoru byla i územní celistvost a suverenita Gruzie, zde však státníci společnost řeč zcela nenašli.

Barack Obama připomněl, že bylo třeba "resetovat" vztahy mezi oběma velmocemi. Zmínil se o problémech, které mezinárodnímu společenství činí Severní Korea a Írán s jejich jadernými programy.

Obama připomněl novou dohodu mezi ozbrojenými složkami obou zemí, díky níž bude možné zintenzivnit boj proti terorismu.

Náhrada za smlouvu START-1

Obama v pondělí přicestoval do Ruska na svou první návštěvu, od které se očekává zlepšení vzájemných vztahů. Jednání v Kremlu se mají soustředit hlavně na jaderné odzbrojení, protože stávající dohoda START-1 vyprší v prosinci. Předběžnou dohodu o nové smlouvě mají prezidenti podepsat před odpolední tiskovou konferencí.

"V dokumentu je uvedeno to, co bude zakotveno v příštím smlouvě. Nejsou tam podrobnosti, ale je to základ nové smlouvy," citovala agentura ITAR-TASS náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova, který se jednání účastní. Podle diplomata má dokument představovat "cestovní mapu" vedoucí k příští smlouvě, která má být uzavřena do konce roku. Rjabkov se však vyhnul dotazu na konkrétní čísla v předběžné dohodě.

Obama označil jednání se svým protějškem mezi čtyřma očima za velmi produktivní. "Nepochybuji, že můžeme dosáhnout pokroku ve všech otázkách, které máme posoudit," uvedl podle agentury RIA Novosti americký prezident na úvod rozhovorů v širším složení. Medveděv poznamenal, že s Obamou "neztráceli čas" a že jednání nyní postoupí dále.