Po jednání se šéfem Národní bezpečnostní rady USA Jamesem Jonesem to  řekl český ministr obrany Martin Barták. Podle něho bude mít Česko zájem na tom, aby čeští odborníci působili v Agentuře pro protiraketovou obranu (MDA).

Mezi ČR a USA budou podle Bartáka pokračovat rozhovory na vysoké úrovni. Budou se týkat další vojenské spolupráce - například při přebudování letectva nebo zapojení českých zbrojovek do nové podoby protiraketového štítu. Do konce roku by se podle Bartáka mělo v Praze uskutečnit další kolo strategického dialogu.

Po jednání s Jonesem odjel ministr do Pentagonu na schůzku s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem. Ten ve čtvrtek řekl, že USA místo štítu v Česku a v Polsku rozmístí v Evropě lodě s protiraketovým systémem. Pozemní obranný systém chtějí začít rozmisťovat ve druhé fázi okolo roku 2015.

Po schůzce s Bartákem Gates potvrdil, že jednání mezi oběma zeměmi budou pokračovat. Schůzka na vysoké úrovni by se měla uskutečnit "brzy na podzim". Jejím hlavním úkolem podle něj bude prozkoumat další příležitosti jak posílit bezpečnostní vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy. "Uvítáme českou účast v nové architektuře a budeme hledat příležitosti, jak to provést. Budeme pokračovat v našem dvoustranném výzkumném úsilí ohledně protiraketové obrany," řekl americký ministr obrany.

Podle Bartáka má Česká republika zájem být součástí protiraketové obrany i v budoucnu. "Ale hovořit zatím o konkrétních věcech, jako je umístění interceptorů nebo raket, je v současné chvíli předčasné. Záleží to na dalších technických jednáních a na tom, jak bude postupovat ten nový koncept protiraketové obrany. Samozřejmě bude to svrchované rozhodnutí té vlády, která v té době - a teď se nebavíme o současnosti, ale o době za několik let - bude mít politickou legitimitu," řekl Barták.