Statisíce lidí, podle pořadatelů přes 500 000, v neděli přišly v centru Havany na mezinárodní mírový koncert pod širým nebem, jehož hlavní hvězdou byl kolumbijský rocker Juanes známý i v Česku. Někteří Kubánci žijící ve Spojených státech akci ostře kritizovali s tím, že umělci vystoupením podporují místní komunistický režim.

Kritici také obvinili americkou vládu z podpory koncertu, protože šéfka diplomacie Hillary Clintonová se setkala s Juanesem, a to v době, kdy se již vědělo o jeho záměru jet na Kubu. Prezident Barack Obama dnes ujistil, že vláda nic podobného nepodporuje, ale ani nezakazuje; význam podobných koncertů podle něj není třeba přeceňovat.

Na výzvu kolumbijské hvězdy přišli účinkující a posluchači v bílém oblečení na znamení míru. "Je to další zrnko písku k posílení vztahů (Kubánců s ostatními národy) prostřednictvím umění," prohlásil sedmatřicetiletý Juanes v Havaně, kam letěl z Floridy, kde bydlí a kde čelil výhrůžkám smrtí a bojkotu svých alb za účast na havanském koncertu nazvaném místními úřady Mír bez hranic.

"Je doba ke změně...Společně budeme dělat dějiny," zvolala k veselému davu portorikánská zpěvačka Olga Tanonová v úvodu koncertu, který v přímém přenosu vysílaly televize v Evropě, Latinské Americe a Spojených státech.

 

"Vydržíme, dokud nám síly stačí," řekla třiačtyřicetiletá žena, která přišla se svým nezletilým synem Felixem. Oni a tisíce dalších přijeli hodiny před zahájením koncertu, aby obsadili co nejlepší místa. "Zde jsou Kubánci čekající na tebe jako bratři," prozpěvovala si Juanesova fanynka Elide Ramirezová.

Cílem čtyřhodinového koncertu bylo podle účinkujících a pořadatelů vytvořit most mezi Washingtonem a Havanou a usmířit Kubánce mezi sebou, poznamenala agentura AFP. Podobný cíl měl i loňský koncert míru, který se konal na hranici mezi Kolumbií a Venezuelou, jejichž bilaterální vztahy byly napjaté.

Kubánci uspořádali koncert na náměstí Revoluce, které bylo svědkem hlavních protiimperialistických projevů Fidela Castra, ale také historické mše celebrované papežem Janem Pavlem II. v roce 1998. Od té doby byl nynější koncert největším srocením Kubánců k nějakému zahraničnímu hostu. S dopravou převážně mladých lidí z provincií pomáhala podle agentury AP kubánská vláda.

U podia byla umístěna velká podobizna Ernesta Che Guevary. Vystoupit přišlo 14 umělců z Kuby, Španělska, Itálie, Ekvádoru a dalších zemí. Krýt událost přijelo asi 200 zahraničních novinářů a několik televizních štábů.