Sbírky pro Haiti

Arcidiecézní charita Olomouc

DMS HAITI na číslo 87 777

účet č.: 35-1868350237/0100, VS 99999

Člověk v tísni

DMS SOSHAITI na číslo 87 777

účet č.: 4095 4095/0300

ADRA

DMS ADRA na číslo 87777  

účet č.: 4028 4028/0300, VS 391

Chudé Haiti

V žebříčku podle Indexu lidského rozvoje je Haiti až na 149. místě, hluboko pod průměrem Latinské Ameriky a Karibiku a spíše na úrovni zemí subsaharské Afriky.

- přes 18% obyvatel se nedožije 40 let

- 42% lidí nemá přístup k nezávadné pitné vodě

- téměř 38% dospělých je negramotných

- 22% dětí mladších pěti let trpí podváhou

Zdroj: Human Development Report 2009

Karibský ostrov Haiti postihlo v úterý silné zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály. Podle odborníků jde o nejsilnější otřesy za poslední dvě století.

"Celé město je ponořeno ve tmě, tisíce lidí sedí na ulicích, nemají kam jít," řekl agentuře Reuters zaměstnanec americké charitativní organizace Food for the Poor. "Myslím, že stovky obětí bude jen slabý odhad," dodal.

V hlavním městě Port-au-Prince leží plno těl. Zřítila se spousta budov, poškozena je i rezidence prezidenta. Hlava státu je ale podle haitského velvyslance v USA v pořádku.

Úřady zatím nevydaly žádné oficiální odhady počtu obětí, velvyslanec Haiti v USA uvedl, že materiální škody dosáhnou výše miliard dolarů. 

Desetitisíce obyvatel Haiti se ocitly bez střechy nad hlavou, podle vyjádření amerického geologa Mike Blanpieda pro BBC lze na základě lokace a rozsahu zemětřesení očekávat, že výrazně budou zemětřesením postiženy až tři miliony lidí. 

Na ohromném rozsahu škod a vysokém počtu obětí měl zřejmě významný podíl i technický stav budov na Haiti. Před jejich nevyhovujícím stavem varoval starosta hlavního města už v roce 2008.

Křik a ječení sirén

Svědkové hlásí, že na ulicích je vidět nákladní auta plná mrtvol, lidé se snaží vyhrabat své blízké z trosek jen s baterkami v ruce.

Dodávkové vozy odvážejí do nemocnic stovky zraněných. Podle některých zpráv jsou ve městě patrné i známky rabování.

Patnáctiletá Valerie Moliereová pro BBC v aktuálním telefonátu řekla: "Všude na ulicích pobíhají lidé, někteří jsou zranění. Odevšad se ozývá křik lidí a ječení sirén záchranářů. Všude jsou zřícené domy."

Henry Bahn, úředník ministerstva zemědělství USA, uvedl, že obyvatelé města jsou nanejvýš vyděšení a otřesení. "Oblohu nad městem pokrývá oblak šedivého prachu," řekl.

Začátek zemětřesení popsal Bahn slovy: "Slyšel jsem hrozivý lomoz a pak výkřiky a ječení." 

Mnoho vážně zraněných lidí sedí na ulicích a hodiny marně čekají na lékařské ošetření. Na náměstích tisíce lidí zpívají hymnu a drží se přitom za ruce.

"Nemocnice nezvládnou tolik obětí," řekl agentuře AP bývalý senátor Louis-Gerard Gilles. "Haiti se musí modlit, všichni společně se musíme modlit," dodal.

Na Haiti působí i Češi

Mimo jiné i přímo v hlavním městě poskytuje rozvojovou pomoc Arcidiecézní charita Olomouc. "Zatím z ostrova nemáme žádné zprávy, spadla celá telekomunikační síť, takže se nemůžeme se svými partnery spojit," řekla serveru iHned.cz Helena Horecká z Charity.

Dva čeští humanitární pracovníci působící na ostrově byli podle dostupných informací v době zemětřesení přes sto kilometrů od epicentra. Působí však v natolik odlehlých oblastech, že i za normálních okolností je spojení s nimi komplikované.

 

Přímo na místě působí také partnerská organizace charity Catholic Relief Service (CRS), podle jejího představitele v Port-au-Prince Karla Zelenky lze očekávat tisíce mrtvých. To potvrzují i světové agentury - první odhady sice mluví jen o stovkách, ale mnoho lidí je pohřešováno.

Na postiženém ostrově pobývalo v okamžiku zemětřesení asi 800 českých turistů, všichni však v Dominikánské republice na východě ostrova a zemětřesení jejich pobyt nijak nanarušilo. V prohlášení to uvedla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Světová média nicméně informovala, že otřesy byly cítit i v Dominikánské republice.

Zničeno sídlo OSN

Při otřesech bylo zničeno i sídlo mise OSN a hodně jejích zaměstnanců zůstalo zavaleno v troskách.

Světová média přinášejí první informace o pohřešovaných cizincích. Francouzský ministr pro státní spolupráci Alain Joyandet uvedl, že po kolapsu oblíbeného turistitckého hotelu Montana je pohřešováno asi 200 lidí. Obavy o životy svých humanitárních pracovníků nebo vojáků na mírových misích už vyjádřila také například Čína nebo Jordánsko.

Haitský velvyslanec v USA označil zemětřesení za velkou katastrofu a požádal mezinárodní společenství o pomoc. Tu již nabídly například USA, Kanada, Venezuela i řada dalších latinskoamerických zemí.

Dvě letadla s policisty, záchranáři a nemocničním personálem vyšle co nejdříve z blízkého Martiniku Francie, potravinovou pomoc na místo slíbil dopravit Světový potravinový program OSN.

Sbírky už vyhlásily také české nevládní organizace (viz box v levém sloupci).

Katastrofami stíhané Haiti

Centrum otřesů bylo identifikováno v haitském vnitrozemí, asi dvacet kilometrů od hlavního města Port-au-Prince, v hloubce asi 30 kilometrů.

Po prvních nejsilnějších otřesech, které trvaly zhruba patnáct vteřin, byly zaznamenány následné otřesy o síle 5,9 a 5,6 stupně Richterovy škály. Úřady vydaly varování před vlnami tsunami nejen pro Haiti, ale i pro pobřeží Kuby, Baham a Dominikánské republiky, během dne však bylo odvoláno. 

Haiti, které je rozlohou asi třikrát menší než ČR a žije v něm asi deset milionů obyvatel, je jednou z nejchudších zemí světa. Skoro čtyři pětiny Haiťanů mají na den méně než dva dolary, přičemž více než polovina populace musí vystačit dokonce s méně než jedním dolarem na den.

Kvůli nestabilní politické situaci v zemi působí asi devět tisíc policistů a vojáků OSN. Ti sem přišli v roce 2004, kdy byl rebely svržen prezident.

V roce 2008 prošly přes Haiti hurikány a tropické bouře, které si vyžádaly osm set obětí.

Jedním z důvodů vysokého počtu obětí přírodních katastrof je podle AP právě i chudoba země a nevyhovující stav budov. V roce 2008 odhadl starosta Port-au-Prince, že asi šedesát procent budov ve městě je nedbale postavena a nebezpečná i za normálních okolností.