Pohromy na Haiti

Přírodní katastrofy

Úterní zemětřesení nastalo podél zlomu, který přinesl otřesy už dříve. V roce 1946 při nich zahynulo 1790 lidí.

V květnu 2004 si několikadenní záplavy a sesuvy půdy vyžádaly tři tisíce obětí. V září 2004 následovala tropická bouře Jeanne, přinesla dalších 1500 obětí. V září 2008 zahubily hurikány 600 lidí.

Politické vření

Krvaví diktátoři a násilné převraty prostupují celou haitskou historií, která se píše od úspěšného otrokářského povstání v roce 1804. Nechvalně proslul především Francois "Papa Doc" Duvalier, který vládl od roku 1957. Ze třicetileté krvavé vlády diktátora a jeho syna byly zabity desítky tisíc lidí.

Hlad a chudoba

Následné vládce nerozlučně provází neplnění slibů, propad životní úrovně, rozkradené miliony dolarů zahraniční pomoci a největší chudoba mezi americkými zeměmi. Loni se Haiti propadlo v žebříčku chudoby ze 146. na 149. místo na světě.

Obří nezaměstnanost

Míra nezaměstnanosti je vysoká, poslední uváděná statistika z roku 2002 uváděla 60 procent. Od té doby země žádná oficiální čísla raději neuvádí.

Tragické zemětřesení přineslo těžce zkoušenému Haiti další ránu. Nejchudší země západní polokoule se utápí v nekonečném kolotoči převratů, nestability, vlád krvavých diktátorů a řádění přírodních živlů.

Potenciální turistický ráj je dokonale odkázán na dobročinnost ze zahraničí. Kdo může, ten ze země utíká. Ročně emigruje 12 tisíc lidí. Haiťany svírá temné přesvědčení, že žijí na prokletém místě.

"Některé země prostě nemají štěstí," napsal Joel Dreyfus, haitský novinář. "Haiti je jednou z těch, kde přichází jedna katastrofa za druhou."

Dolar na den

Skoro čtyři pětiny Haiťanů mají na den méně než dva dolary. Více než polovina populace musí vystačit s méně než s jedním dolarem na den. Zpráva OSN konstatuje, že v zemi trpí polovina dětí podvýživou. V té situaci zbývá Haiťanůn jen víra. Čtyři pětiny jich udávají katolické vyznání, tři čtvrtiny se ale současně obracejí ke kultu vúdú.

Samostatnost už nestojí v žebříčku hodnot vysoko.

Karibští sousedé přitom prosperují. Nevábný příklad Haiti proto byl jedním z důvodů, proč obyvatelé nedalekých francouzských karibských departementů Martiniku a Francouzské Guyany v neděli odmítli rozšířit svou autonomii na Francii. Převážil tam strach z představy, co by nastalo po utažení finačních penězovodů z Paříže a z Bruselu. Každý se děsil přízraku chaosu, který může sledovat na nedalekém Haiti.

Tam totiž selhávají všechny dobročinné pokusy. Země je učebnicovou ukázkou nefunkční administrativy.

Prezident René Préval úpěnlivě prosí svět o účinné řešení. Recept, který by pomohl zastavit spirálu chudoby a kleptokracie, ale stále není po ruce.

"Jakmile opadne první vlna soucitu, vždy zůstaneme opuštěni, zcela sami, abychom čelili novým katastrofám," říká haitský prezident René Préval.

Třicet převratů

Haiti prostě přitahuje neštěstí. Platí to i o jeho politické reprezentaci. Haitská republika má za sebou více než dvousetletou historii nestability. Zažila už 30 převratů.

Připomeňme si: Novodobou historii začalo úspěšné povstání v roce 1804. Mělo přinést svobodu a prosperitu. Francouzští vojáci se vzdali nadšeným jednotkám pod vedením Jeana-Jacquese Dessalinese a vznikl první nezávislý stát v Karibiku. Následoval ale neuvěřitelný zmatek. Ten trvá dodnes.

Málo vídaný klid přineslo jen angažmá americké námořní pěchoty v letech 1915 až 1934. Sotva odešla, zmatek se vrátil. V roce 1937 bylo na pokyn dominikánského diktátora Rafaela Trujilla zmasakrováno 18 tisíc Haiťanů.

Tři desítky let teroru psala po válce dynastie diktátorů Duvalierů. I pod jejich krutovládou zahynuly desítky tisíc lidí.

Až v roce 1990 se dočkalo Haiti prvního demokratického prezidenta. Kazatel ze slumů Jean-Bertrand Aristide nadchl zástupy nemajetných. Svržen byl ale hned následující rok a tisíce lidí začaly prchat v chatrných člunech na Floridu.

Vojáci, zasahující na pokyn prezidenta Billa Clintona, dosadili Aristida zpět. Řádně byl zvolen opět v roce 2000. Nadšení z jeho charizmatu se ale rychle rozplynulo.

Přibývala obvinění z falšování voleb a rozkrádání pomoci. V roce 2004 byl svržen. Od té doby působí v zemi mírová mise OSN. Klid ale není v zemi dodnes.

Aristidovi stoupenci se nevzdali. Před pár týdny pochodovali centrem metropole Port-au-Prince a protestovali proti vyloučení své strany z nadcházejících únorových voleb.

Chaos se prohlubuje. "Haiti má za sebou slavnou minulost, drsnou přítomnost a velmi nejistou budoucnost," míní novinář Joel Dreyfus.

Tsunami, hurikány, AIDS

Řádění přírodní živlů nejistotu prohlubuje. Úterní zemětřesení bylo nejsilnější za celou dvousetletou historii. Nebylo ale zdaleka ojedinělé. Otřesy půdy probíhaly podél zlomu, který způsobil několik otřesů už dříve.

"Zemětřesení v roce 1860 otřáslo metropolí Port-au-Prince a mohlo vyvolat tsunami," řekl agentuře AP Harley Benz z Amerického ústavu pro geologický průzkum.

V paměti je ještě katastrofální zemětřesení z roku 1946, s epicentrem v sousední Dominikánské republice, které zahubilo 1790 lidí.

Kromě toho zemi pravidelně pustoší hurikány. Jen v září 2004 navštívily hurikány ostrov několikrát, tropická bouře Jeanne si vyžádala 1500 obětí.

Do seznamu katastrof je třeba zahrnout i onemocnění AIDS, které se objevilo na Haiti dřív, než se dostalo do USA. Léčbu komplikují mnohé pověry spjaté s kultem vúdú.