Doplňovací volby do amerického Senátu ve státě Massachusetts vyhrál republikán Scott Brown. Demokraté tím přišli o takzvanou supervětšinu 60 hlasů a již nemohou bránit republikánským obstrukcím v této komoře Kongresu. Výsledek značně komplikuje další záměry prezidenta Baracka Obamy přesně rok po jeho inauguraci, ovlivní například schvalování jeho klíčové reformy zdravotnictví. Republikánský kandidát přitom v tradičně liberálním státě Massachusetts nevyhrál od roku 1972.

"Lidé nechtějí reformu zdravotnictví za jeden bilion dolarů, která je jim vnucována. O tomto zákonu se nejednalo otevřeně a férově. Zvýší daně ... a vžene naši zemi do ještě většího dluhu. Zasloužíme si něco lepšího," řekl Brown po svém zvolení.

Podceňovaný republikán porazil demokratku Marthu Coakleyovou, která před ním ještě v prosinci v průzkumech vedla o 20 procent. Jejich ostře sledovaný souboj o to, kdo bude nástupcem zesnulého senátora Edwarda Kennedyho, jenž v Senátu zastupoval Massachusetts téměř 47 let, ale byl stále těsnější. V posledních výzkumech veřejného mínění před volbami pak republikánský kandidát demokratku předčil. Nakonec vítězil v poměru 52:47 procent o více než 100.000 hlasů.

Dosud relativně neznámý Brown ve své kampani zdůrazňoval, že bude 41. rozhodujícím hlasem pro republikány v Senátu a sliboval, že nepopulární reformu zdravotnictví zastaví. Ironií je, že v kampani vyhrál díky důrazům na podobná témata, zejména na stav ekonomiky a zablokovanou politickou situaci ve Washingtonu, jako Obama ve své úspěšné prezidentské kampani.

Zablokovaný Kongres

Prezidentův mluvčí Robert Gibbs po oznámení výsledků Brownovi pogratuloval k vítězství. "Prezident řekl senátorovi Brownovi, že se těší na to, až budou spolu pracovat na naléhavých ekonomických výzvách, která čelí rodiny v Massachusetts i rodiny v nelehké situaci po celé zemi," uvedl rovněž Bílý dům.


"Pro prezidenta je to katastrofa. Nadcházející rok bude ve znamení zablokovaného Kongresu," řekl agentuře Reuters profesor Jeffery Berry z Tuftsovy univerzity. Voliči jsou podle něj frustrovaní a chtějí něco jiného. Demokraté již z výsledku začali obviňovat špatnou kampaň Coakleyové. Podle analytiků i výzkumů nálad voličů ve volbách hrála roli nespokojenost obyvatel státu Massachusetts se zdravotní reformou i Obamovou ekonomickou politikou. 

Nepomohla ani Obamova návštěva

Šéf Bílého domu v neděli přijel Coakleyovou osobně podpořit. "Pochopte, co je tady v Massachusetts v sázce. Jde o to, jestli půjdeme dopředu, anebo dozadu. Pokud jste byli v minulých volbách zapálení, potřebuji abyste v těchto byli ještě zapálenější," řekl tehdy.

Voliči ale jeho výzvy nevyslyšeli. Mnoho z nich přitom v posledních prezidentských volbách volilo Obamu. Nyní ale, jak řekl jeden z nich stanici Fox News, "chtěl vyslat signál do Washingtonu, že nesouhlasí s jeho politikou". V sázce je přitom hodně, kromě reformy zdravotnictví například i Obamova snaha přijmout zákony omezující emise vypouštěné americkými podniky, s nimiž republikáni také nesouhlasí.

Demokraté dosud měli ve stočlenném Senátu většinu 60 hlasů, což byl minimální počet pro to, aby při schvalování zákonů zabránili obstrukcím opozičních republikánů. Přesto stále v Senátu mají výraznou převahu. Republikáni nicméně nyní mohou demokratům v Senátu blokovat jejich návrhy zákonů a také značně zúžit manévrovací prostor pro schválení jejich klíčové reformy. Obě komory amerického Kongresu již schválily svou verzi této změny, nyní se dohadují na kompromisním znění, o němž pak budou muset znovu hlasovat.

Schválit reformu? Buď rychle, nebo senátní verzi

Největší změnu v americkém zdravotnictví za několik desítek let, jež by zpřístupnila zdravotní péči desítkám milionů nepojištěných Američanů, ale zároveň by během příštích deseti let stála bilion dolarů, by ale přesto stále mohli schválit. Buď by tak mohli učinit během zhruba dvou týdnů, které zabere nástup nově zvoleného kandidáta do funkce, což je nepravděpodobné, anebo by Sněmovna reprezentantů přijala senátní verzi zákona. Senát by tak o ní již hlasovat nemusel.

Je ale otázkou, zda takové řešení bude všem demokratickým členům Sněmovny reprezentantů po chuti. Senátní verze zákona například obsahuje úlitby některým státům, jež sněmovním demokratům vadí. Sněmovna reprezentantů zdravotní reformu přijala jen těsnou většinou, nyní je proto možné, že někteří zákonodárci budou se svou podporou váhat, aby tím neohrozili svou šanci na znovuzvolení. 

Podzimní volby

Volby do sněmovny a části Senátu se totiž konají již na podzim. Republikáni, kteří v posledních volbách utrpěli drtivou porážku, naopak dnešní výsledek vítají jako potvrzení změny nálad amerických voličů. Na volby uprostřed prezidentova funkčního období se tak dívají se stále větším optimismem.

Otázkou je, jak porážka ve volbách ovlivní další kroky šéfa Bílého domu. Obamova obliba už několik měsíců klesá a Američané s jeho politikou nejsou spokojení. Prezident by tak mohl vyslyšet přání voličů a více se zaměřit na tvorbu pracovních míst a ekonomiku. Zároveň by mohl jít vstříc poptávce po striktnějším postupu vůči Wall Streetu. Dosud si mnoho lidí myslí, že Obama jde finančnímu sektoru příliš na ruku a zapomíná na obyčejné lidi.