Americké ministerstvo obrany se bude v budoucnosti méně zaměřovat na přípravu vedení dvou konvenčních válek zároveň a soustředí se spíše na to, aby bylo připraveno na větší počet útoků různého druhu od teroristických po kybernetické. Podle zpravodajské stanice CNN to říká návrh nové strategie, kterou Pentagon oznámí během pondělka.

"Není vhodné nadále hovořit o hlavních regionálních konfliktech coby o důležitém, nebo dokonce hlavním modelu, podle kterého se bude vyvíjet americká armáda," píše se v dokumentu. Nový strategický plán nahradí model, kterým se americká armáda řídila posledního čtvrt století.

Nová strategie se prý stále soustředí na hrozby například z Číny, nezaměřuje se však už tolik na případný válečný konflikt velkých rozměrů. Počítá naopak s možnými kybernetickými útoky, útoky spojenými s využíváním telekomunikací nebo špionážní techniky ve vesmíru.

Plán také počítá se zvýšením počtu bezpilotních letounů typu Predator nebo Reaper, které se nyní využívají třeba v Afghánistánu nebo v Iráku.

Hlavním nebezpečím pro americké vojáky nasazené v zahraničních konfliktech prý jsou a nadále budou bomby nastražené u silnic. Pentagon chce proto investovat do posílení zpravodajských služeb a do výcviku vojáků, aby se těmto incidentům předcházelo.
Velkou globální hrozbou bude i v budoucích letech možné šíření zbraní hromadného ničení mezi teroristy, proti čemuž musí Pentagon účinně bojovat, říká návrh strategie. To obnáší například posílení mezinárodní spolupráce v tomto ohledu.

Nová strategie má být oznámena ve stejnou dobu, kdy ministr Robert Gates představí rozpočet Pentagonu na rok 2011. Gates prý bude požadovat 708 miliard dolarů, do kterých jsou započítané i náklady na vedení válek v Afghánistánu a Iráku.