Americký prezident Barack Obama na webových stránkách Bílého domu představil svůj vlastní návrh reformy zdravotnictví. Chce jím oživit schvalování této klíčové změny, jež se zadrhlo v Kongresu. Senát i Sněmovna reprezentantů již přijaly svou verzi reformy, ve čtvrtek ale budou politici o Obamově návrhu znovu debatovat. 

Práce na definitivním znění zákona prakticky ustaly, když Obamovi demokraté po lednových doplňovacích volbách do Senátu ve státě Massachusetts v Kongresu přišli o dostatek hlasů pro schválení konečné podoby reformy.

Obamův návrh se snaží překonat rozdíly mezi senátní a sněmovní verzí zákona, jenž by měl zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů nepojištěných Američanů. Vychází především ze senátní verze zákona, ale přichází i s některými novými opatřeními. Nejdůležitějším je návrh na vytvoření nového federálního úřadu, který by zabraňoval "nespravedlivému zvyšování pojistného".

Šéf Bílého domu v uplynulých dnech několikrát kritizoval nedávný krok zdravotní pojišťovny Anthem Blue Cross, která se v Kalifornii rozhodla zdražit své pojistky v průměru o 39 procent.

"Péče pro všechny" 

Obama, který se dosud při tvorbě reformy držel stranou, očekává, že jeho návrh pomůže zejména rodinám a malým firmám

"Zdravotní pojištění je díky němu dostupnější. Obsahuje totiž dosud největší daňovou úlevu pro střední třídu a sníží náklady na pojištění desítkám milionů rodin a majitelů malých firem, kteří si je nyní nemohou dovolit. Pomůže to více než 31 milionům Američanů, kteří v současnosti na zdravotní péči nemají. Mnoho dalších lidí pak bude mít zdravotní péči levnější," uvedl Bílý dům.

Na stránkách amerického prezidenta si od pondělí každý může projít nově zveřejněnou aplikaci, která mu "vypočte", co by mu přinesla tolik diskutovaná reforma. 

"Moje reforma vám nezvedne náklady na péči ani pojištění, ba naopak. Pokud pojištění nemáte a patříte ke skupině Američanů, která si ho nemůže dovolit, stát vám pomůže," slibuje Obamův návrh. 

S podobnými plány počítal Obama už dříve a vzbudilo to vlnu nevole. Odpůrci namítali, že takový systém odporuje americkým principům a vedl by ke snížení kvality i dostupnosti zdravotní péče.