Americký prezident Barack Obama už počtvrté od havárie plošiny Deepwater Horizon přijel do oblasti Mexického zálivu. Obyvatele Mississippi, Alabamy a Floridy opět ujišťoval, že jeho vláda udělá vše pro to, aby katastrofa nezničila jejich živobytí.

Zároveň ale naznačil, že reakci na ropnou skvrnu bude chtít spojit s širšími politickými změnami, konkrétně přijetím nové legislativy v oblasti energeticky a životního prostředí.

Své příznivce, kteří mu pomohli vyhrát prezidentské volby, požádal, aby ho podpořili v kampani za změny v tom, „jak Amerika produkuje a spotřebovává svou energii“.

"Kromě rizika spojeného s vrtáním čtyři míle pod povrchem Země znamená naše závislost na ropě také to, že i nadále posíláme každý měsíc miliardy těžce vydělaných dolarů do jiných zemí. A to i do nestabilních a nebezpečných oblastí,“ prohlásil Obama a dodal, že „pokračující závislost na fosilních palivech ohrožuje národní bezpečnost“.

„Nemůžeme už dále čekat, proto vás žádám o pomoc,“ naléhal prezident.

V podobném duchu se přitom Obama vyjádřil i v rozhovoru pro washingtonský server Politico. „Stejně jako byl náš pohled na naši zranitelnost a zahraniční politiku výrazně formován útoky z 11. září, myslím si, že i tato katastrofa bude po mnoho let formovat to, jak uvažujeme o životním prostředí a energii,“ konstatoval.

Očekává se, že toto téma zazní i v plánovaném večerním projevu prezidenta k národu (ve 2:00 SEČ). To, jak velkou váhu ropné katastrofě Obama přikládá, ilustruje i fakt, že od jeho nástupu do úřadu to bude vůbec první projev z oválné pracovny přenášený televizí v hlavním vysílacím čase.