Evangelický pastor Terry Jones z floridského Gainsvillu má svérázný názor na sbližování náboženství. "Islám pochází z ďábla," hlásá jeho motto, které neváhá tisknout i na reklamní trička a hrníčky. Letošní 11. září vyhlásila Jonesova "církev" u příležitosti výročí teroristických útoků proti Spojeným státům "Mezinárodním dnem pálení koránu."

"Jediné místo, kam korán lidi může přivést, je věčný oheň. Takže chceme korán dát tam, kam patří - do ohně," hlásá Jones na svých internetových stránkách na facebooku, které zatím mají kolem 1600 příznivců.

Ostatní evangelické církve v USA i řadoví Američané však mají z radikálního pastora těžkou hlavu a bojí se muslimské odvety. Známý internetový server islámských fundamentalistů al-Falúdža už na konfrontační iniciativu odpověděl: "Potečou řeky americké krve."

Muslimové ano, islám ne

Jonesův nápad vyvolal v amerických médiích smršť kritiky, své radikální náboženské názory ale pastor podbarvuje americkým liberalismem. Vzniká tak zvláštní směs.

"Nemám nic proti muslimům, máme svobodu vyznání. Muslimové jsou ve Spojených státech vítáni. Vadí nám islám a jeho brutální zákony," hájil nedávno Jones svou církev v rozhovoru pro televizní stanici CNN. Muslimové prý mohou pálit bible také, mají na to podle kazatele právo.

Cílem snah Jonesovy církve je "bojovat jako Ježíš Kristus proti ďáblovi" a "dát muslimům šanci konvertovat". "Když nevystoupíme proti islámu, dopadneme jako Evropa," vyjádřil své blíže nespecifikované obavy pastor.

Teroristům neuhneme

Americká Národní asociace evangelíků (NAE) požádala floridskou církev, aby pálení koránu odvolala, zatím ale bez odezvy.

"Bohužel, v tomhle státě stejně jako ve všech ostatních narůstá islamofobie," komentoval vyhlášení kontroverzní akce mluvčí floridské pobočky Centra pro americko-islámské vztahy Kilidž Ramsey.

Konflikt si floridští muslimové podle Ramseye nepřejí stejně jako NAE. Místní komunita chce naopak Jonesově církvi po křesťanském vzoru nastavit druhou tvář. U příležitosti oslav konce svatého měsíce ramadánu, který letos spadá na 11. září, se chtějí podělit o své islámské tradice s gainsvillskými usedlíky i církví samotnou.

Islámští fundamentalisté už ale o sobě nechali slyšet také.

"Obdrželi jsme spoustu výhrůžek smrtí, ale nemůžeme zpochybnit naši víru. Někdo se jim musí postavit," odpověděl radikálům pastor Jones.

Ovšem i podstatně méně násilné projevy znevažující islám, například karikatury proroka Muhammada v dánském tisku, vyvolaly výhrůžné reakce muslimů.

Nejznámějším případem je veřejný náboženský rozsudek smrti, který vyhlásil nad britským spisovatelem Salmánem Rushdiem duchovní vůdce revolučního Íránu Rúholláh Chomejní v roce 1989.

Kult levného nábytku

Boj proti islámu není jedinou spornou iniciativou církve Terryho Jonese. Ve svém sídelním městě Gainsvillu protestovali její členové proti homosexuálnímu starostovi Craigu Loweovi. Jejich akce "Ne homostarostovi" se ale nesetkala s větším ohlasem.

Větší zájem vzbudily podezřelé finanční machinace, které probíhají mezi církví a soukromým podnikem, patřícím Jonesovi a jeho manželce. Pastor totiž prodává skrze internetový obchod e-bay nábytek, který jeho ovečky vyrábějí přímo v církevním náboženském centru.

Kazatel podle výpovědí bývalých členů církve využívá svých následovníků k neplacené manuální práci a také krátí stát na daních, informoval nedávno lokální deník Gainsville Sun.

Podobný podnik vedl necelých 30 let Jones také v německém Kolíně nad Rýnem, odkud v roce 2008 znenadání zmizel.

"Je to kult, který nás nutil k poslušnosti útiskem. Říkali, že pokud nebudeme poslušní, bůh nás potrestá," popisuje praktiky Jonesovy kolínské církve jeho dcera Emma, která se s otcem i jeho vírou rozešla. Práce věřících podle ní plnila pastorovy kapsy.