Pánve, lopaty, žlaby a další tradiční výzbroj zlatokopů se ve velkém vrací na americké řeky. Díky rekordním cenám zlata, za nimiž stojí ekonomická krize, už hledání drahého kovu ve Spojených státech i Kanadě není jen koníčkem několika dobrodruhů.

Začíná nová zlatá horečka a odborníci se domnívají, že jí nebude hned tak konec.

"Jakmile cena zlata překročí tisíc dolarů za unci (zhruba 28 gramů), zlatokopem se stane každý," řekl agentuře Reuters Russ Bjorklund, správce minerálů v jednom z národních parků v americkém Idahu.

Tisícovou magickou hranici přitom zlato překročilo už přede dvěma lety. V pátek však jeho cena dosáhla rekordních 1280 dolarů (24 tisíc korun) za unci. A tak kromě velkých těžařských firem, které se s vervou pustily do záboru slibných lokalit, se na americkém západě i kanadském Yukonu rojí i osamělí hledači štěstí.

"Máme tu všechny typy: tam venku jsou jednotlivci s krumpáči a lopatami i společnosti s těžkou technikou," potvrzuje geoložka z Nevady Susan Eliottová. Jen za poslední dobu podle ní aktivita zlatokopů v nevadském Humboldt-Toiyabeho národním lese vzrostla o 75 procent.

"Musíme je vyhánět," stěžuje si farmářka z Idaha Beverly Cockrellová. Velká konkurence mezi novými zlatokopy přivedla mnohé z nich k potoku přímo na jejích pozemcích.

Spojené státy jsou i po 150 letech od Velké zlaté kalifornské horečky drobným zlatokopům stále nakloněny. V mnoha západních státech pro ně totiž na státní půdě neplatí vůbec žádné překážky.

Velké firmy sice musí bojovat proti místním těžebním regulím, díky sledování cen zlata ale začaly o licencích jednat už s předstihem.

zlato, investice, Severní AmerikaOpačná situace panuje v kanadském Yukonu, kde místní úřady velké investory lákají a překážky pro ně samy odstraňují. Na nerosty bohaté území se plní davy mladých hledačů zlata i firmami těžícími různé barevné kovy, píše internetový server Mining News.

Dlouholetí zlatokopové říkají, že hledání lesklého kovu je dnes spíše vášní, než cestou k rychlému bohatství. Pověstná zlatá horečka funguje ale stále stejně.

Je to jako droga!

"Začnete nacházet malé kousky zlata v pánvi – a tehdy zlatá horečka udeří. Je to jako droga a vy jste pak ochotní makat celou noc," říká dobrodruh a propagátor zlatokopectví Jon Cummings.

"Nenahradí to zaměstnání na plný úvazek, ale když pracujete dost tvrdě, můžete mít štěstí," doplňuje ho další dlouholetý zlatokop John Brewer.

Se svými kolegy se ale shoduje na tom, že nezáleží jen na štěstí, ale také na znalostech a zkušenostech.

"Hodně chlapů doufá že tu zbohatnou, ale to se většinou nestane, dokud se nenaučíte všechny ty malé triky. Čím více se naučíte, tím více budete mít štěstí," prozradil pro stanici BBC zlatokop na plný úvazek Corey Rudolph, který jednou během měsíce našel na Aljašce zlato v hodnotě 53 tisíc dolarů (téměř milion korun).

Vidina štěstí a rychlého zisku ale zřejmě v budoucnosti přitáhne ke zlatonosným řekám další novopečené dobrodruhy.

"Vzrůstající trend v cenách zlata potrvá roky. Zlato velmi pravděpodobně dosáhne dvou tisíc dolarů za unci a pak třech nebo i pěti tisíc , než cyklus jeho ceny nabere zpětný chod," tvrdí ředitel společnosti Amerických poradců pro vzácné kovy Jeffrey Nichols.