Organizace spojených národů podle českého prezidenta Václava Klause nepotřebuje nové úkoly. Její dosavadní zaměření je dostatečné. Reakcí na nedávnou ekonomickou krizi by nemělo být posilování mezinárodních institucí, včetně OSN, ale naopak jejich zeštíhlení, řekl v sobotu Klaus ve všeobecné rozpravě na 65. zasedání Valného shromáždění OSN. Jejím tématem je reforma role OSN v globálním vládnutí.

Podle českého prezidenta ale úlohou organizace není usilovat o globální vládnutí, či v něm dokonce hrát ústřední roli.

"Místo, aby se OSN stále více stávalo zdrojem finančních prostředků pro různé, často velmi sporné nevládní organizace, které se - bez jakékoliv povinnosti skládat účty a bez jakékoliv kontroly - snaží profitovat z aktivit OSN, mělo by OSN usilovat o to, aby bylo účinnou organizací reprezentující státy a jejich občany," řekl český prezident ve zhruba desetiminutovém vystoupení v angličtině.

Otázka reformy mezinárodních institucí získala na naléhavosti po nedávné celosvětové hospodářské krizi. Mnoho světových státníků zastává názor, že by měly vzniknout globální struktury s většími pravomocemi, než má třeba současná OSN, které budou schopné aktivněji reagovat na problémy současného světa. Kritici ale takové plány označují za snahu vytvořit "nový světový pořádek", který by značně omezil národní státy i svobodu jejich obyvatel.

Podle Klause protikrizová opatření vycházejí z představy, že trhy selhaly a že správnou cestou je větší regulace trhů. Příští krizi ale podle něj vládní regulační intervence nezabrání. Naopak prý poškodí trhy a s nimi i šanci na budoucí růst jak v rozvinutých, tak v rozvojových zemích. Řešením podle něj nejsou ani ochranářská opatření jednotlivých států.

Řešení Klaus nevidí ani v zavádění více byrokracie či vzniku nových státních či nadnárodních institucí nebo v pokusech o globální vládnutí.

"Naopak. Mezinárodní organizace, včetně Spojených národů, by měly snižovat své výdaje, zmenšovat počet svých úředníků a ponechat řešení na vládách členských států, které jsou občanům těchto zemí přímo zodpovědné," uvedl český prezident, který dlouhodobě vystupuje proti posilování mezinárodních institucí.

Organizace spojených národů by si tak neměla hledat novou misi. "Cíle OSN by měly zůstat takové, jaké byly definovány původní Chartou OSN," řekl Klaus. Dodal, že jde o udržování mezinárodního míru a bezpečnosti, rozvíjení přátelských vztahů mezi zeměmi a zabezpečování mezinárodní spolupráce při řešení mezinárodních konfliktů.

"Frustrující diskuse"

Reformu podle Klause nicméně potřebuje Rada bezpečnosti Organizace spojených národů, aby lépe odrážela podmínky ve světě v 21. století.

Rada bezpečnosti má v současnosti deset nestálých členů a pět stálých s právem veta. Již delší dobu se diskutuje o tom, že by se počet stálých členů rozšířil.

"Je frustrující, že diskuse o těchto změnách probíhají už 16 let bez výsledku. Je na čase, aby přinesly konkrétní výsledky a Česká republika je připravena je podpořit," podotkl Klaus.

Ve svém projevu také kritizoval zasahování Organizace spojených národů do vědecké debaty o globálním oteplování. Organizaci naopak vyzdvihl jako jedinečné fórum, ve kterém se setkávají země s různými zkušenostmi.

Klaus také připomněl snahu o nešíření jaderných zbraní a podpis dohody o jejich omezení mezi Spojenými státy a Ruskem, který se uskutečnil na jaře v Praze. Zdůraznil, že Česká republika neupírá žádné zemi používat jadernou energii pro mírové účely.

"Není možné, aby některé země ignorovaly domluvené a respektované mezinárodní standardy, aby ohrožovaly stabilitu svých regionů a aby zvyšovaly riziko šíření nukleárních zbraní," uvedl ale.

Svět v poslední době znepokojují zejména jaderné ambice Íránu, který ovšem tvrdí, že sleduje pouze mírové, energetické cíle.

Česká delegace na Valném shromáždění OSN, kterou Klaus vede, se po dnešním prezidentově projevu vrací do Česka, kam přicestuje v neděli.