Nejméně dva lidé zemřeli a dvacet – včetně šesti vojáků OSN – bylo zraněno při nepokojích, které v noci na úterý vypukly na karibském Haiti. Nespokojení lidé vyšli do ulic ve městech Cap-Haitien a Hinche, kde kameny, ale také střelbou, útočily na jednotky OSN.

Terčem útoků se stali především vojáci z Nepálu. Mezi lidmi se totiž šíří zvěsti, že právě oni zavlekli do země choleru, jejíž epidemie vypukla před měsícem. Nemoci podlehlo už více než 900 lidí, skoro 15 tisíc se nakazilo.

Výzkum DNA bakterie sice ukázal, že cholera na Haiti je nejbližší jihoasijské variantě, neexistují však žádné důkazy pro to, že by zdrojem nákazy byly latríny nepálské jednotky umístěné poblíž řeky, jak se mezi lidmi říká.

Testy vojáků na přítomnost bakterie byly negativní, uvedla OSN.

Mise „modrých přileb“ nazvaná MINUSTAH, která v zemi působí od lednového ničivého zemětřesení, upozorňuje, že nepokoje podle všeho souvisí s blížícími se volbami.“To, jak se události vyvíjely, nás vede k přesvědčení, že tyto incidenty byly politicky motivovány a jejich cílem bylo vytvořit před volbami pocit nejistoty,“ stojí v prohlášení mise.

Haiťané se podle zástupců OSN stali obětí manipulace ze strany „nepřátel stability a demokracie“.

Epidemie cholery prohlubuje humanitární krizi trvající už od zimní katastrofy, které si vyžádalo přes čtvrt milionu obětí a přes milion lidí zanechalo bez domova. Vedle špatných hygienických podmínek a nedostatečné zdravotní péče zůstává kritická i bezpečnostní situace.

Na dvanáct tisíc vojáků mise MINUSTAH a haitská vláda jsou nicméně odhodláni uspořádat 28. listopadu plánované volby, ve kterých se má zvolit nový prezident, 99 členů parlamentu a třetina Senátu. Právě stávající vláda v čele s prezidentem René Prevalem byla kritizována za fatální selhání po lednovém zemětřesení.