Zahraniční politika nikdy nebyla silnou stránkou vůdčí osobnosti amerických republikánů. S ohledem na události posledních dní Sarah Palinová promluvila o konfliktu na Korejském poloostrově. Její proslov měl ale jednu "malou" vadu, popletla si Koreje.

Bývalá guvernérka státu Aljaška, která před týdnem připustila svou možnou kandidaturu na prezidentku, byla hostem rozhlasového pořadu Glenna Becka na stanici Fox News.

Moderátor se Palinové zeptal, jak vidí situaci okolo úterního ostřelování ostrova Jonpchjong.

"Nemáme mnoho důvěry, že Bílý dům přijde s politikou dostatečně silnou k tomu, aby sankcionoval budoucí záměry Severní Koreje," vysvětlovala Palinová. "Vytváří to daleko větší obrázek a ten mě upřímně děsí, pokud jde o naší národní politiku. Ale očividně musíme stát za svými severokorejskými spojenci," pokračovala.

"Jihokorejskými," opravil ji v zápětí Glenn Beck. "Á, ano. A jsme také vázáni prozíravostí zůstat s našimi jihokorejskými spojenci. Ano," dodala pohotově neoficiální ikona hnutí Tea Party.

A i když šlo o jasné přeřeknutí, je to tak jeden z mnoha výroků, který na její omezený mezinárodní přehled znovu po čase upozorňuje. Celý svět si tak před minulými prezidentskými volbami například opakoval, že "z domu rodiny Palinových je vidět Rusko".

Bude Sarah Palinová příští prezidentkou USA?

A to krátce poté, co oznámila, že opravdu vážně zvažuje kandidaturu na prezidentku Spojených států, připomíná list Los Angeles Times. Ve volbách v roce 2012 se tak nejspíš postaví proti současnému prezidentovi Barackovi Obamovi, jehož obliba u veřejnosti pomalu klesá.

Součástí "předvolební" kampaně je i její nejnovější kniha America by Heart: Reflections on Family, Faith and Flag, která se do knihkupectví dostala ve středu. A o svém politickém rivalovi se v ní rozhodně nemluví v tom v nejlepším světle.

Obama podle ní nedělá nic jiného, než že objíždí svět a omlouvá se. Sám prezident si z toho ale nic nedělá a na otázky novinářů, co na začínající "protikampaň" říká, odpovídá, že se o Sarah Palinovou vůbec nestará.