V karibském ostrovním státě Haiti se v neděli konají prezidentské a parlamentní volby. Podmínky jejich uspořádání jsou však mimořádně obtížné, protože země je postižena infekcí cholery, které již podlehlo přes 1600 lidí, a většina řadových obyvatel stále ještě zápolí s přetrvávajícími problémy po lednovém zemětřesení.

Za této mnohdy chaotické situace značná část ze 4,7 milionu voličů o volbách buď vůbec neví, nebo má jiné,  naléhavější starosti. Řada volebních místností byla otevřena až hodinu po 6:00 místního času (12:00 SEČ).

Například před volební místností v Cap Haitien čekalo přes zpoždění na možnost odevzdat svůj hlas sotva 20 voličů, napsala agentura AP. To je na převážně zemědělskou zemi, kde lidé vstávají velmi časně, značně pomalý rozjezd, dodává.

Mezi 19 kandidáty prezidentských voleb patří k favoritům osmačtyřicetiletý Jude Célestin, chráněnec dosavadního prezidenta Reného Prévala. Soupeří s ním hlavně sedmdesátiletá Mirlande Manigatová, jejíž manžel Leslie Manigat stál v čele Haiti v roce 1988.

Některá média řadila k favoritům i charismatického devětačtyřicetiletého muzikanta Michela Martellyho, známého pod uměleckým jménem "Sweet Micky". Pokud ani jeden z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, dva nejúspěšnější se utkají v lednovém druhém kole.

O 11 míst v Senátu se uchází 96 kandidátů, o 99 křesel v dolní komoře parlamentu soutěží přes 800 uchazečů. Výsledky voleb budou známy nejdříve začátkem prosince.

I když je aktuální situace v zemi kritická, přes milion bezdomovců žije v provizorních táborech kolem hlavního města a desítky lidí denně umírají na choleru, úřady odmítly volby odložit.

Mnozí mrtví figurují ve volebních seznamech, mnozí živí se nezdržují ve svých bývalých bydlištích. Chaotická byla i příprava volebních místností nebo distribuce volebních lístků.

 

 

Oficiální počet obětí epidemie je zatím 1 648, neoficiálně se odhaduje na 2 000 lidí. Nakaženo cholerou bylo podle ministerstva zdravotnictví 72 017 Haiťanů, z nichž 31 210 bylo hospitalizováno.

OSN a mezinárodní zdravotnické organizace odhadují, že do několika měsíců počet případů dosáhne 200 000.