V čele týmu poradců amerického prezidenta Baracka Obamy bude bankéř William Daley, který v posledních sedmi letech pracoval pro největší americký finanční ústav JP Morgan Chase. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP. Šéf Bílého domu v současnosti dokončuje obměnu svého týmu. Nová sestava by Obamu měla dovést k prezidentským volbám v roce 2012.

Dvaašedesátiletý Daley byl za prezidenta Billa Clintona ministrem obchodu a hrál důležitou roli při vyjednávání o Severoamerickou dohodě o volném obchodu (NAFTA). Později zase zajišťoval neúspěšnou prezidentskou kampaň Clintonova viceprezidenta Ala Gorea.

Volba Daleyho je podle deníku Politico známkou, že Bílý dům je shovívavější vůči finančnímu sektoru. Ještě nedávno pro něj měl prezident jen příkrá slova kvůli podílu odvětví na hluboké finanční krizi. Obama prý jmenováním bankéře do čela svých poradců také dává najevo, že chce mít lepší vztahy s korporacemi a podnikateli, kteří často jeho vládu vnímají jako ne zcela přátelskou.

"Signalizují, a dokonce to i výslovně řekli, že chtějí zlepšit vztah s podnikatelskými kruhy," řekl deníku Politico o Obamově administrativě jeden washingtonský lobbista za finanční sektor, který si nepřál být jmenován. Změna Obamova postoje přitom nepochybně souvisí i s nedávnými parlamentními volbami, ve kterých výrazně posílili republikáni, tradiční zastánci podnikání. Prezident jim nyní bude muset více naslouchat.

Republikáni již přitom dali najevo, že se na jmenování Daleyho dívají pozitivně. Mezi hlavní úkoly šéfa poradců kromě personální politiky patří vyjednávání podpory pro prezidentovy záměry v Kongresu.

V současnosti Obamovy poradce prozatímně vede čtyřiašedesátiletý Pete Rouse. Ten na začátku října nahradil původního šéfa poradců současného šéfa Bílého domu Rahma Emanuela, jenž se chce stát starostou Chicaga. Stydlivý Rouse, kterému jsou bližší zákulisní vyjednávání, prý nicméně šéfem poradců dále být nechtěl. Ve funkci byl ochotný zůstat, jen pokud by Daleyho jmenování z nějakých důvodů nebylo možné.