Členka americké Sněmovny reprezentantů Gabrielle Giffordsová byla v sobotu hospitalizována poté, co byla postřelena na politickém shromáždění ve městě Tucson v Arizoně. Střelba si vyžádala šest obětí včetně devítileté dívky. Zranění podle agentury Reuters utrpělo celkem 13 lidí včetně političky, jejíž stav je kritický. Podle informací USA Today ale Giffordsová komunikuje s lékaři a má díky rychlému zákroku velké šance na přežití.

Úřady podezřelého útočníka zadržely. Domnívají se přitom, že nejednal sám a že politička byla terčem útoku.

Incident se odehrál před obchodním domem v Tucsonu, kde demokratka Giffordsová pořádala mítink. Na místo náhle přiběhl neznámý muž a začal střílet do davu. Podle televizní stanice MSNBC se střelec k političce přiblížil zezadu a vypálil na ni a do davu nejméně 20 ran. Poslankyni zasáhl zblízka do hlavy. Podle zpravodajského serveru CNN pak domnělého střelce dva lidé zneškodnili. Útočník střílel ze zbraně ráže devět milimetrů se zásobníkem pro 30 ran.

Giffordsová podstoupila neurochirurgickou operaci a byla převezena na jednotku intenzivní péče. Podle jednoho z lékařů citovaného Reuters kulka prošla mozkem. Lékaři jsou však ohledně její šance na přežití optimističtí. Televize Fox News bez dalších podrobností sdělila, že úřady vyšetřují podezřelou zásilku poslanou před incidentem na adresu kanceláře Giffordsové.

Atentátník byl zadržen

"Nemám informace o tom, zda (Giffordsová) byla první první postřelenou osobou, ale... domnívám se, že byla terčem," oznámil podle agentury AP místní šerif Clarence Dupnik. Střelce se podařilo po útoku zadržet a je ve vazbě. Podle médií a zdrojů obeznámených s průběhem vyšetřováním jde o dvaadvacetiletého muže jménem Jared Loughner. Motiv útoku není zatím znám.

Podle Dupnika má zadržený muž, jehož totožnost nesdělil, pohnutou minulost a je psychicky labilní, nikoli však duševně chorý. Úřady přitom v souvislosti se střelbou pátrají po druhé osobě. Domnívají se totiž, že podezřelý mohl na parkoviště u obchodního domu přijít v doprovodu dalšího člověka, který je do případu nějak zapleten.

Reuters uvedl, že osoba používající jméno Jared Lee Loughner na serveru YouTube umístila videonahrávky, ve kterých kritizuje vládu a náboženství. Není známo, zda jde o stejnou osobu jako podezřelý a vyšetřování v tomto směru pokračuje. Úřady podle AP zkoumají také stránku na webu MySpace, která patřila Jaredu Loughnerovi. Několik hodin před incidentem se tam prý objevila zpráva "Na shledanou, přátelé" a výzva "Prosím, nebuďte na mě naštvaní". Stránka včetně zprávy prý byla odstraněna do několika minut poté, co nejmenované zdroje zadrženého identifikovaly jako Loughnera.

Přestože totožnost zadrženého úřady zatím nepotvrdily, někdejší Loughnerův spolužák mladíka popsal jako samotáře, který měl neucelený pohled na svět. Podle americké armády se Loughner chtěl v prosinci 2008 přidat do jejích řad. Z důvodů, které americké ozbrojené síly nesdělily, byl ale odmítnut.

Sarah Palinová: Miřte na kongresmanku

Podle mluvčího kongresmanky byli postřeleni celkem tři její zaměstnanci, z nichž jeden incident nepřežil. Pokud jde o další oběti, strýc devítileté oběti arizonským médiím sdělil, že jeho neteř na setkání s kongresmankou pozval soused, který tam také mířil. Dívka prý byla krátce před incidentem zvolena do žákovského výboru a zajímala se o vládu.

Prezident USA Barack Obama krátce po útoku oznámil, že zabito bylo pět lidí včetně soudce federálního soudu. Událost označil za "nevýslovnou tragédii". Do Arizony vyslal ředitele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera, který má na místě dohlédnout na průběh vyšetřování.

Giffordsová už loni na jaře dostala několik výhružek poté, co podpořila reformu zdravotnictví. Neznámí útočníci v březnu 2010 také vytloukli okna její kanceláře v Tucsonu. Podobným útokům byli vystaveni i další poslanci ze států New York a Kansas, kteří reformu rovněž podpořili. Sama Giffordsová poté varovala, že vyostřená politická rétorika podnítila pohrůžky vůči ní i případy vandalismu v sídle její kanceláře.

Prominentní členka republikánů a někdejší guvernérka státu Aljaška Sarah Palinová podle Reuters několik měsíců vybízela své sympatizanty, aby "znovu nabili" a "zamířili" na Giffordsovou a další demokraty. Požívala při tom nákres nitkového kříže. V sobotu grafiku ze svých internetových stránek odstranila a přes internetovou síť Facebook projevila soustrast obětem.

Pár politiků je třeba odstřelit, vyzývala Palinová. Útočník to vzal doslova - čtěte ZDE

Střelba na demokratickou kongresmanku vyvolala odsouzení na obou stranách politického spektra.

"Jsem zděšen nesmyslným útokem na kongresmanku Gabrielle Giffordsovou a její spolupracovníky," reagoval předseda Sněmovny reprezentantů, republikán John Boehner. "Násilnosti a výhružky vůči veřejným činitelům nemají v naší společnosti místo," dodal. Podle něj je útok na jednoho zákonodárce útokem na všechny.

Šéf republikánů v Sněmovně Eric Cantor rovněž prohlásil, že je střelbou "hluboce zděšen", a oznámil, že Sněmovna vzhledem k incidentu odloží hlasování o návrhu zákona na zrušení Obamovy zdravotnické reformy, které bylo plánováno na příští týden.

Giffordsové je 40 let a v listopadu obhájila svůj mandát ve Sněmovně reprezentantů. V Kongresu působí od roku 2007 a je třetí ženou, která byla za Arizonu zvolena do amerického parlamentu. Jejím manželem je americký astronaut Mark Kelly, který byl členem misí na palubě raketoplánů Endeavour a Discovery.