Čína je ve vývoji nové neviditelné stíhačky dál, než USA předpovídaly, a tento letoun i další čínský vojenský pokrok je znepokojivý. V sobotu to během cesty do Číny, kde se má zúčastnit společných vojenských jednání, prohlásil americký ministr obrany Robert Gates.

Zahraniční agentury tento týden uvedly, že Číně se zřejmě podařilo vyvinout první vlastní prototyp radarem nezachytitelné stíhačky.

USA prý o záměru Číny vyvinout takový letoun věděly dlouho. I když podle Gatese stále panují otázky kolem toho, jak dobře nový letoun dokáže radary oklamat, Peking prý s projektem pokročil rychleji, než americké zpravodajské služby předpovídaly.

Čína, která zvýšila investice do armády, pokročila také v některých strategických programech. Další čínský vojenský vývoj zahrnuje možné spuštění první letadlové lodě na vodu nebo rozmístění nové protilodní balistické rakety.

Pokud se zprávy o pokrocích potvrdí, mohly by podle Gatese některé z nich nakonec podkopat americký vojenský potenciál v oblasti Tichomoří.

"Musíme na ně dávat pozor, musíme náležitě odpovědět našimi vlastními programy," řekl ministr podle Reuters novinářům. Vyjádřil přitom naději, že po nadcházejících rozhovorech bude potřeba některého potenciálu nižší.

Oficiálním cílem Gatesovy návštěvy Číny, která začíná dnes, je podle Reuters zlepšit vztahy s čínskou armádou. Ty poznamenal návrh amerického prezidenta Baracka Obamy na prodej zbraní Tchaj-wanu. Tchaj-wan a Čína se od sebe odtrhly po občanské válce v roce 1949, Peking ale nadále považuje ostrov za svou odštěpeneckou provincii a proti návrhu na prodej zbraní protestoval. Gatesova cesta do Číny je pak prý znakem toho, že vzájemné vztahy na poli armády se vracejí k normálu.