Otázka z kategorie umělá inteligence: Co představuje triumf a zároveň porážku lidí? Odpověď: Watson. Superpočítač sestrojený firmou IBM své konkurenty ve vědomostní soutěži Jeopardy porazil rozdílem třídy.

První den třídenního souboje "člověka proti stroji" byl Watson, pojmenovaný podle bývalého ředitele IBM Thomase Watsona, ještě vyrovnaným soupeřem svých lidských protějšků.

Nakonec ale za své odpovědi získal 77 147 dolarů (asi 1,4 milionu korun), což bylo více než dosáhli další dva šampioni dohromady. Ken Jennings, který v Jeopardy zaznamenal rekordních 74 vítězství v řadě, si odnesl 24 tisíc dolarů (431 tisíc korun) a Brad Rutter, který v dějinách soutěže získal nejvyšší celkovou výhru, si přišel na 21 600 dolarů (388 tisíc korun).

Slovinsko jako součást EU?

Po prvním kole soutěže se ještě zdálo, že lidé mají proti počítači šanci - Watson i Rutter měli oba pět tisíc dolarů. Nakonec ale superpočítač dominoval. Watson předvedl nejen encyklopedické znalosti v řadě oborů, od starověkých jazyků až po módní návrhářství, ale dokázal, že si poradí i s méně konkrétními otázkami. Například na nápovědu "Špatní dělníci na něj svalují vinu" správně odpověděl "nářadí".

Souboj ale ukázal i na nedostatky počítače. Některé byly faktické - Watson třeba nevěděl, že Slovinsko, jedna ze zemí bývalé Jugoslávie, je členskou zemí Evropské unie. Spíše ale chyboval, když odpovídal na dvojsmyslné otázky nebo slovní hříčky.

V souboji člověka a počítače šlo kromě cti také o milion dolarů (18 milionů korun). Ten si odnesl Watson a firma IBM ho chce věnovat na charitu. Jennings a Rutter si za druhé a třetí místo přišli na 300 tisíc a 200 tisíc dolarů.

Jennings ke své poslední odpovědi připsal, že "vítá nadvládu našich nových počítačových vládců", čímž dal najevo jednu ryze lidskou schopnost - smysl pro humor. Vedle této výhody se lidé mohou utěšovat ještě tím, že to jsou právě oni, kdo Watsona stvořil.