Lijáky do této andské země přinesl klimatický jev La Niňa, který tam ovlivňuje počasí již od poloviny loňského roku. Vyžádal si už stovky lidských životů po celé Kolumbii a dva miliony donutil opustit své domovy. Dlouhotrvající problémy s počasím vláda označuje za nejhorší přírodní katastrofu v dějinách země.

Klimatický jev La Niňa (Děvčátko) se v regionu opakuje vždy po několika letech. Během něj vystupuje před tichomořským pobřežím Latinské Ameriky studená voda z hloubky na povrch moře. To způsobuje v některých oblastech subkontinentu nebývalá sucha, v jiných vysoce nadprůměrné srážky. Jde o protipól jevu El Niňo.

Bahno zavalilo autobus u města Manizales v kávovníkovém departementu Caldas ve středu v noci. Z vraku bylo vyproštěno 12 těl, zbývajících osm v něm zatím zůstává uvězněno pod závalem kamení a zeminy, uvedli záchranáři. Škody v důsledku klimatického jevu jdou do miliard dolarů. Poničena je infrastruktura, mnoho lidí je bez střechy nad hlavou, zničena je úroda, zahynulo množství zvířat.

Meteorologové předpokládají, že jev bude pokračovat až do června, nicméně srážek bude méně než v předchozích měsících.

Jen rekonstrukční práce vyjdou kolumbijskou vládu zřejmě na pět až sedm miliard dolarů. Některé projekty se mohou protáhnout i několik let. Vláda v tom nicméně vidí i jedno pozitivum - tyto výdaje mohou ovlivnit ekonomický růst.