Ve zhruba 1700 parcích, ale i na 23 kilometrech pláží a náměstích New Yorku, včetně slavného Times Square, si lidé ode dneška nemohou zapálit. Starosta města Michael Bloomberg kouření nemá rád a po barech a restauracích se mu kuřáky pod hrozbou padesátidolarové pokuty podařilo vytlačit z dalších prostor.

Postižení oslovení ČTK svůj úděl většinou nesli stoicky, byť o smyslu zákazu pochybují. Zároveň se ptají, co si na ně město vymyslí příště.

Jedním z nich je čtyřicátník John, který si pravidelně odskakuje na cigaretu před svým oblíbeným barem WXOU ve čtvrti West Willage. "Kouřit kvůli tomu nepřestanu. Obávám se ale, že časem si člověk nebude moct zapálit ani ve vlastním bytě," říká chvíli poté, co si zapálil další cigaretu a strká si krabičku do kapsy u košile.

Kouření přitom v New Yorku není rozhodně levná záležitost. Cigarety jsou zatíženy vysokou daní, která kuřákům vzkazuje, že jejich zlozvyk tu není vítaný. Krabička stojí kolem 11 až 12 dolarů (zhruba 190 až 200 korun), zatímco například v nedalekém státě Delaware přijde přibližně na polovinu. Jak ale říká John, mnoho kuřáků má nějakou cestičku, jak vysokou daň obejít a dostat se k cigaretám ze států, kde jsou levnější.

Zcela stoprocentně účinný podle některých kuřáků, ale i nekuřáků nebude ani nový zákaz, který vstupuje v platnost dnes. "Město vážně nemá tolik policistů, aby to stačili uhlídat," říká asi třicetiletá nekuřačka Ashley na náměstí Union Square. Newyorská radnice nicméně spoléhá na to, že na kuřáky porušující zákaz budou policii upozorňovat sami obyvatelé města.

Zákaz koneckonců odůvodňuje ohledy na jejich zdraví. Odvolává se přitom na studie, podle kterých je nedobrovolné vdechování tabákového kouře podobně nebezpečné, jako když člověk sám kouří. U některých obyvatel města přitom má zastání. "Kouření na veřejnosti nemáme rádi. Čekáme teď dítě. Nelíbí se mi, když moje žena stojí vedle kuřáka," řekl televizní stanici NY1 Mohamed Hussein, jehož žena je v sedmém měsíci.

Město bude o zákazu informovat v rozsáhlé reklamní kampani v televizi i v tisku. Mimo jiné hodlá poukazovat také na to, že veřejná prostranství, parky i pláže dík němu budou čistší. Když se také podle radnice nebude kouřit v místech, kde se často shromažďují rodiny, nebude kouření pro děti něčím normálním.

Reklamní kampaň ale v New Yorku v souvislosti s novým zákazem podle deníku The Wall Street Journal chystá i obří tabáková společnost Reynolds American. Hodlá inzerovat svůj žvýkací tabák. Kampaň přitom staví na tom, že tento produkt je prostý kouře, a kuřáci se tak dostanou ke své dávce nikotinu, i když musejí opustit cigarety.

Zda se jí o tom podaří přesvědčit kuřáky, ukáže až budoucnost, která prověří i vynutitelnost zákazu holdování cigaretám na mnoha newyorských prostranstvích. Zkušenosti se zákazem kouření v barech a restauracích prosazeným ve městě v roce 2002 ale ukázaly, že i na omezení si všichni rychle zvykli. Pravděpodobně tomu tak bude i tentokrát. Kuřákům koneckonců ani nic jiného nezbývá.