Názory demokratů a republikánů na řešení dluhové krize se podle Obamy neliší natolik, aby to nebylo možné.

"Je velmi málo času," prohlásil podle agentury AP americký prezident, který zjevně narážel na datum 2. srpna, kdy by podle amerického ministerstva financí měly USA dojít peníze, pokud se dluhový limit nezvýší.

"Musíme dosáhnout kompromisu do úterý, tak aby naše země mohla dále platit včas své účty; účty, jako sociální dávky, výplaty válečným veteránům a platby na základě smluv, které jsme podepsali s tisícovkami amerických podniků," řekl také Obama, podle něhož by zákonodárci neměli upřednostňovat stranické zájmy před zájmy Američanů.

¨

Ohrožený rating
Další problémy by americké ekonomice mohlo přinést snížení úvěrového ratingu země. Ratingové agentury opakovaně pohrozily, že sníží hodnocení schopnosti USA splácet závazky, pokud politici nenajdou věrohodnou dohodu. USA nyní mají špičkový rating AAA. Pokud by o něj přišly, mohly by jim vzrůst náklady na další půjčování. Úrokové sazby by zároveň mohly vzrůst všem Američanům i firmám. Krok by také mohl otřást dolarem, který je světovou rezervní měnou. Následky by tak mohl pocítit celý svět.

 

 

Zda se skutečně dohodu podaří uzavřít, je však zatím velmi nejisté. V noci na sobotu republikáni prosadili ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu, vlastní plán na zvýšení dluhu ze současných 14,29 bilionu dolarů, ale vzápětí jej zamítl demokratický Senát. Republikáni zase avizovali, že hodlají ve Sněmovně reprezentantů zamítnout návrh šéfa demokratické většiny v Senátu Harryho Reida.

Prudký pád akcií

Akcie amerických korporací mají za sebou nejhorší týden za poslední rok. Ve Washingtonu se kvapem blíží limit pro termín, kdy Spojené státy můžou poprvé v historii spadnout do platební neschopnosti a zákonodárci v Kongresu se v průběhu týdne nebyli schopni dohodnout na zvýšení limitu pro státní dluh, které by situaci řešilo.

USA ztrácejí důvěru. Ekonomové už počítají se snížením elitního ratingu - čtěte ZDE