Americký prezident Barack Obama v newyorském sídle Organizace spojených národů podle očekávání odrazoval Palestince od jednostranných snah o uznání jejich státu.

Palestinská samospráva chce přihlášku do organizace podat v pátek. Podle šéfa Bílého domu jsou ale pro ni jedinou cestou ke skutečné samostatnosti a státu mírová jednání s Izraelem.

"Jsem přesvědčený, že není žádná zkratka k ukončení konfliktu, který trval dekády. Mír nepřinesou prohlášení a rezoluce v OSN - kdyby to bylo tak snadné, bylo by už vše hotové. Izraelci a Palestinci budou jednoho dne muset žít vedle sebe," vysvětloval Obama.

"A budou to Izraelci a Palestinci, ne my, kdo jednoho dne bude muset dosáhnout dohody o sporných bodech, které je rozdělují: o hranicích a bezpečnosti, o uprchlících a Jeruzalému," pokračoval prezident ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN.

Spojené státy již dopředu signalizovaly, že očekávanou páteční žádost předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse o uznání palestinské státnosti, zablokují v Radě bezpečnosti. V posledních dnech a hodinách proto - spolu například s Francouzi- stupňují tlak na Palestince, aby od přihlášky upustili.

Jejich snahu chápou jako překážku mírovému procesu na Blízkém východě. Palestinská samospráva, kterou podporuje většina členských zemí organizace, ji ale vnímá jako východisko z mrtvého bodu, na němž ustrnula jednání s Izraelem.

Izrael si také zaslouží uznání

Americký prezident nyní usiluje o obnovu jednání. Ještě ve středu by se měl sejít jak s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, tak s Abbásem. Například podle agentury Reuters nelze očekávat, že Obama, jehož dosavadní snahy o zprostředkování míru v oblasti ztroskotaly, dosáhne něčeho více než jen minimalizace škod.

Palestinská snaha o jednostranné uznání samostatného státu se děje v okamžiku, kdy je v regionu stále více izolovaný a v regionu zmítaném lidovými nepokoji roste frustrace z dosavadních neúspěšných jednání.

Šéf Bílého domu dnes zopakoval, že palestinskou snahu o vlastní stát chápe a podporuje. Opět ji ale podmínil bezpečnostními zárukami pro Izrael. Zdůraznil, že také Izrael si zaslouží uznání od svých sousedů. Cesta k míru podle amerického prezidenta spočívá pouze v tom, pokud si obě strany konfliktu uvědomí potřeby té druhé a naleznou kompromis. "Mír je výsledkem tvrdé práce," řekl.

Mír, jehož zprostředkování je tématem letošního zasedání Valného shromáždění, dominoval i jiným částem jeho projevu ve všeobecné rozpravě. Obama připomenul blížící se americké stažení z Iráku i chystaný postupný odchod amerických jednotek z Afghánistánu.

V souvislosti s tímto příznivým vývojem vyzdvihl také vzpoury proti autoritativním vládcům v arabském světě. Nynější rok díky nim označil za "pozoruhodný".

"V našem světě se něco děje. Věci už nebudou takové jako v minulosti. Ponižující sevření korupce a tyranie se rozevírá. Technika dává moc do rukou lidí. Mladí se mocně ohrazují proti diktaturám a odmítají lež, že některé rasy, víry a etnika netouží po demokracii. Příslib napsaný na papíře, 'že všechny lidské bytosti jsou svobodné a rovné v důstojenství a právech', je na dosah ruky," uvedl Obama.

Pozor, pokrok lze zvrátit

Vzápětí ale řekl, že pokrok lze snadno zvrátit. Tradičně poté kritizoval íránský režim, který se podle něj staví proti zájmům Íránců. Upozornil také na krvavé protivládní protesty a zabíjení a mučení protivníků vládnoucího režimu v Sýrii. Obama proto vyzval OSN, aby proti syrské vládě přísně zakročila.

Na středečním programu amerického prezidenta je ještě slavnostní oběd. Toho se Obama zúčastní spolu s dalšími státníky včetně českého prezidenta Václava Klause. Večer pak generální tajemník OSN Pan Ki-mun přivítá vrcholné politiky na slavnostní recepci.