Údajně tisíce lidí se chystají ve čtvrtek demonstrovat na Náměstí svobody v hlavním městě Spojených států Washingtonu proti válce a sociální nerovnosti. Připomenou si tak desáté výročí americké invaze do Afghánistánu a zároveň podpoří podobnou demonstraci, která už třetí týden pokračuje v newyorské finanční čtvrti. I organizátoři washingtonské akce přitom uvedli, že na místě hodlají zůstat neomezenou dobu.

V hlavním městě přitom již jeden protest inspirovaný newyorskou "okupací Wall Streetu" je. Od soboty se odehrává na McPhersonově náměstí a účastní se jej malý počet lidí. Čtvrteční demonstrace by však - alespoň podle organizátorů - měla být mnohem větší, kolem 7000 osob. Policisté pak očekávají kolem 2000 lidí. "Dokud to nezačne, tak ale nikdy nevíte," podotkl zástupce šéfa washingtonské policie Lamar Greene.

Organizátoři washingtonské demonstrace uvádějí, že chtějí protestovat proti válce v Afghánistánu, která vstupuje do 11. roku. Vadí jim také úsporná opatření v rozpočtu na nynější fiskální rok, který začal v říjnu. Rozpočet podle nich poskytuje "neomezené prostředky" na válku a zájmy korporací a zároveň omezuje základní služby pro lidi. "Je čas zažehnout jiskru, která spustí skutečně demokratický, nenásilný přechod ke světu, v němž lidé mají volnost vytvářet spravedlivá a udržitelná řešení," stojí na webové stránce protestu.

Stejně jako v New Yorku hodlají demonstranti na washingtonském Náměstí svobody diskutovat o řešení problémů společnosti a další taktice protestu. Inspirací jim přitom jsou letošní demonstrace v arabských zemích. Například mluví o tom, že by chtěli, aby se z prostranství stalo jejich náměstí Tahrír. Právě tam se letos v Egyptě odehrály demonstrace, které svrhly letitého diktátora Husního Mubaraka.

Reakce na podobné protesty, které se pomalu šíří i do dalších měst, se ve Spojených státech různí. Newyorskou demonstraci již například podpořily velké odborové centrály. Konzervativci ji nicméně odsuzují jako akci extrémní levice. Někteří komentátoři pak podotýkají, že v New Yorku a dalších městech vzniká levicová obdoba konzervativního hnutí Tea Party. Média si také všímají toho, že protest až na několik obecných hesel nemá jednotné požadavky a je do značné míry beztvarý.

Účastníci newyorského protestu pod heslem Okupujte Wall Street tvrdí, že zastupují zájmy 99 procent lidí oproti "chamtivosti a korupci" jednoho procenta bohatých. Své hnutí označují za "odpor bez vůdců" a násilí.