Stovky meteorů možná tuto sobotu večer ozáří nebe nad Evropou, Afrikou a Blízkým východem. Podle informací amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) po sedmi letech proletí sluneční soustavou takzvané Drakonidy, roj meteoroidů, jejichž původcem je kometa Giacobini-Zinner. Úkaz by mohl být viditelný mezi 22:00 hodinou a půlnocí SELČ.

Podívanou může pokazit záře měsíce, který bude téměř v úplňku. Časové "okno" pro průlet roje navíc podle mluvčího NASA Billa Cooka není přesné, meteoroidy se mohou o několik hodin opozdit.

Frekvence Drakonidů je podle astronomů proměnlivá a viditelnost bývá nejistá. Podle odhadu expertů může přesto být tentokrát viditelná alespoň část roje - za hodinu by mělo kolem Země proletět až 750 meteoroidů.

Meteorické roje vznikají z vláken, která za sebou nechávají komety. Pokud se dráha komety protíná s drahou Země, vlákna se dostanou do zemské atmosféry a při letu se rozžhaví a vypaří. Přitom dochází ke světelným efektům. Meteory se jmenují podle souhvězdí, ze kterého jakoby vylétají. Drakonidy vylétají se souhvězdí Draka.