Spojené státy se ve čtvrtek na půdě OSN pokusily přesvědčit členy Rady bezpečnosti o váze důkazů, které spojují íránský režim s plánovaným pokusem o atentát na saúdského velvyslance ve Washingtonu. Stálá zástupkyně USA v OSN Susan Riceová o důkazech informovala několik svých partnerů, Rusko a Čína ale reagovaly vlažně.

Spojenci USA v NATO považují americké důkazy za velmi závažné a soudí, že ukazují na účast íránských oficiálních činitelů. Nezodpovězená je ale podle nich otázka, zda o akci vědělo nebo do ní bylo přímo zapleteno nejvyšší íránské vedení.

"Je to velmi důvěryhodné a přesvědčivé," komentoval setkání s Riceovou francouzský zástupce v OSN Gérard Araud. Jeho německý kolega Peter Wittig je podobného názoru. "Je to velmi, velmi vážná záležitost. Ti, kdo v tom mají prsty, i ti, kdo stojí za nimi, musejí nést odpovědnost," řekl Wittig.

Ruský zástupce v OSN Vitalij Čurkin se ale k důkazům vyjádřil zdrženlivě. "Nejsem expert, ale pozorně se na to podíváme," řekl novinářům. "Veškerý materiál posíláme do Moskvy, kde si ho s veškerou vážností prohlédnou," dodal. Čínský zástupce Wang Min na dotazy novinářů jen zavrtěl hlavou: "Pořád se to vyšetřuje, že?"

Ministerstvo zahraničí USA oznámilo, že do některých zemí vysílá skupiny expertů, kteří mají pádnost amerických důkazů podpořit. Týmy ministerských úředníků byly už vypraveny do Ruska, Číny a Turecka.

Podle agentury Reuters si USA široce založenou diplomatickou akcí připravují půdu k návrhu nových protiíránských sankcí, nebo přinejmenším k vyvolání silné mezinárodní vlny odporu proti íránské politice.