Texaský guvernér Rick Perry se v debatě republikánských kandidátů na prezidenta v Las Vegas snažil oživit šance postavit se příští rok ve volbách současnému šéfovi Bílého domu Baracku Obamovi.

Politik se hned po svém vstupu do kampaně v srpnu zařadil mezi favority, pak ale slabými výkony v debatách začal ztrácet. Perry proto podal mnohem energičtější a agresivnější výkon než v předchozích televizních diskusích.

Debatu zahájil útokem na bývalého guvernéra státu Massachusetts Mitta Romneyho, který pole republikánských uchazečů o nominaci na prezidenta setrvale vede, byť si stále zřejmě nezískal srdce většiny voličů strany.

Texaský guvernér se označil za autentického konzervativce a naznačil, že Romney je konzervativcem, protože se mu to zrovna hodí. Později mu také vytkl, že na rozdíl od něj nemá dobré výsledky při tvorbě pracovních míst.

Romneyho ale v debatě, která byla do značné míry zmatená a vyostřená, nenapadal jenom Perry. Bývalý senátor z Pensylvánie Rick Santorum jej označil za nedůvěryhodného kandidáta, který se nemůže postavit Obamovi.

Kritizoval, že Romney jako guvernér prosadil ve svém státě reformu zdravotnictví, jíž se právě současný šéf Bílého domu inspiroval při prosazení svého zákona o zdravotní péči, který je republikánům velkým trnem v oku. K Santorumovi se pak přidali další kandidáti a Romney se dostal do defenzivy.

S Perrym se pak ještě ostře střetl kvůli otázce nelegální imigrace, když jej texaský guvernér obvinil, že zaměstnával nelegální pracovníky. Romney to kategoricky odmítl, i když připustil, že firma, již si kdysi najal, s tím měla problémy. Perrymu pak vyčetl, že za jeho vlády v Texasu výrazně vzrostl počet nelegálních imigrantů. Romney nicméně podle komentátorů ztrácel u publika, když se opakovaně hádal se svými soupeři, aby ho pustili ke slovu.

Trochu v pozadí jejich střetů zůstal muž, jenž v posledních dnech v republikánském souboji výrazně posiloval až na prakticky stejnou úroveň popularity jako Romney - bývalý šéf firmy Godfather's Pizza Herman Cain.

V úvodu debaty se sice dostal pod značný tlak soupeřů, kteří napadali jako nereálný jeho plán zavést rovnou daň pro všechny jednotlivce ve výši devíti procent, daň z obratu ve výši devíti procent a daň pro firmy ve výši devíti procent.

"Skutečnost je taková, že podle různých analýz by 84 procent Američanů při realizaci tohoto plánu platilo vyšší daně," uvedl třeba Santorum. Cain výtky svých soupeřů s úsměvem odrážel s tím, že jejich výpočty jsou špatné a že pletou hrušky s jablky, pak se ale postupně z debaty vytrácel. Zda mu méně výrazný výkon ublíží u voličů, kteří si jej oblíbili pro určitou zemitost, ukážou až další průzkumy.

Omezení zahraniční pomoci se vyhne Izrael

Mnohem důležitější ale nová čísla budou pro Perryho, kterému napoví, zda má ještě naději, že bude z Bílého domu ovlivňovat osud Spojených států a zda například bude moci uskutečnit svůj plán z lasvegaské debaty, aby Washington přestal financovat Organizaci spojených národů. Stejně jako ostatní kandidáti se také vyslovil pro značné omezení americké zahraniční pomoci s výjimkou financí pro Izrael.

O republikánskou nominaci na prezidenta nyní má zájem osm hlavních kandidátů. Kromě vedoucí trojice Romney, Cain a Perry jde ještě o bývalého šéfa Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche, kongresmana Rona Paula, jeho kolegyni ze sněmovny Michele Bachmannovou, Santoruma a bývalého velvyslance v Číně Johna Huntsmana, který debatu v Las Vegas vynechal.

Šlo o páté televizní střetnutí republikánů za posledních šest týdnů. Další se uskuteční zhruba za měsíc. Debaty jsou v USA velmi ostře sledované a zatím hrály velkou roli ve vzestupech a pádech jednotlivých uchazečů o republikánskou nominaci.