Ruská raketa Sojuz vynesla na oběžnou dráhu dvě družice evropského navigačního systému Galileo. Start ze základny Kourou ve Francouzské Guyaně byl původně naplánován na čtvrtek 12:34 středoevropského času, musel však být odložen na pátek.

Motory ruské nosné rakety byly zažehnuty přesně ve 12:30 SELČ (7:30 místního času). Necelých deset minut po startu se oddělil nejvyšší stupeň Fregat, který pomocí vlastního motoru nese obě družice na místo jejich určení do výšky 23 222 kilometrů nad zemským povrchem. Tam dospěl asi v 16:20 SELČ a po umístění satelitů na stanovené pozice se od nich oddělil. Příští rok k nim přibudou další dvě družice.

Od startu rakety do umístění družic na oběžnou dráhu tak uběhly tři hodiny a padesát minut.

Odklad startu způsobila porucha automatického čerpání paliva. "Kvůli anomálii, kterou jsme zaznamenali v závěru plnění třetího stupně rakety Sojuz, bylo přerušeno odpočítávání startu," píše se v komuniké francouzské společnosti Arianespace.

Podívejte se na animaci cesty družice navigačního systému Galileo na oběžnou dráhu:

Navigační systém Galileo

Evropská vesmírná agentura (ESA) slibuje budoucím uživatelům navigace Galileo přesnější data, než která poskytuje americký GPS nebo problémy doprovázený ruský Glonass. A to hlavně díky třiceti satelitům, které si spolu budou "rozumět" a vzájemně se doplňovat. Systém GPS přitom využívá o šest družic méně.

 

Nový systém bere Evropa velmi prestižně, protože má podtrhnout technickou nezávislost starého kontinentu. Proto také Evropská komise odsouhlasila v roce 2007 plné převzetí financování projektu z unijních prostředků poté, co původně se hlásící konsorcium sponzorů z velkých evropských firem nakonec od spolufinancování odstoupilo.

Místo původně plánovaných 3,4 miliardy eur (téměř 85 miliard korun) má vybudování celého systému podle posledních propočtů EK přijít na 4,8 miliardy eur (asi 120 miliard Kč) - bez provozních nákladů.

Co bude Galileo umět?

Bude ale ještě pár let trvat, než budou moci potenciální zákazníci navigaci Galileo vyzkoušet. Vedle první cesty dvou satelitů na oběžnou dráhu se musí naplánovat cesta zbývajících 28. A Evropská komise, která program spustila, zatím zakoupila jen 18 družic, píše server BBC News.

Systém by měl být spuštěn v roce 2014 a jeho administrativa bude sídlit v Praze.

Galileo bude nabízet bezplatnou základní službu pro veřejnost, především tedy navigaci pro motoristy, dále pak signál pro pátrací a záchranné akce - družice budou schopny signály nejen vysílat, ale i přijímat. Jako třetí pak kódovanou službu určenou pro zajišťování bezpečnostních úkolů států.

Další dvě služby přibudou, až bude na oběžné dráze všech 30 plánovaných družic, tedy nejpozději do roku 2019. Půjde o kódovaný signál pro komerční účely - například pro zaměřování pozemků geodety či mýtné systémy - a o certifikovaný signál pro navigaci letadel.

Navigační systém Galileo