Americký prezident vnímá násilnou smrt bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího jako varování pro všechny diktátory světa. Barack Obama to prohlásil v noci na dnešek v pořadu Tonight Show televize NBC. Kaddáfí byl zabit ve čtvrtek, poté co ho povstalci dopadli v Syrtě, připomíná agentura Reuters.

"Samozřejmě nikomu nepřejete dojít takového konce jako on, ale jsem přesvědčen, že je to jasný signál pro diktátory po celém světě, že ... lidé touží po svobodě," řekl v talkshow Jaye Lena americký prezident, podle něhož dostal Kaddáfí šanci k demokratizaci Libye, kterou však nevyužil.

Obama zároveň ale kritizoval způsob, jakým bylo s někdejším diktátorem nakládáno po jeho zatčení. Kaddáfího bezprostředně po zadržení a krátce před smrtí vláčel a bil ozbrojený dav. Později bylo jeho tělo několik dní vystavováno v chladící místnosti masného skladu v Misurátě.

"Nemyslím, že to je něco, v čem bychom měli nacházet zalíbení. Myslím, že i s mrtvými by se mělo zacházet určitým způsobem, i pokud jde o někoho, kdo se dopustil hrozných činů," řekl Obama, který také poznamenal, že jeho administrativa nezveřejnila fotky Usámy bin Ládina poté co jej začátkem května v Pákistánu zabili američtí vojáci.

Americký prezident se dále vyjádřil k roli Spojených států při misi NATO v Libyi, kterou dal do kontrastu s americkým angažmá v Iráku.

"Ani jeden americký voják nebyl na (libyjském) území. Ani jeden americký voják nezahynul nebo nebyl zraněn, a to je, myslím, recept pro úspěchy v budoucnosti," prohlásil Obama a zdůraznil, že USA během celé operace spolupracovaly s evropskými i arabskými spojenci.

"Opatrně optimistický" je americký prezident, pokud jde o schopnost Iráčanů v budoucnosti nenásilnou cestou řešit neshody. Spojené státy, které na konci roku z Iráku stáhnou prakticky všechny své vojáky, mohou prý být "opravdu hrdé" na to, že Iráčanům daly svržením Saddáma Husajna možnost, aby sami rozhodovali o svém osudu.

"Bylo však možné stejných cílů dosáhnout i jinými způsoby," řekl známý kritik americké intervence v této blízkovýchodní zemi.

Prezident USA, který je na třídenní návštěvě ve státech Nevada, Kalifornie a Colorado, se nevyhnul ani otázkám o domácí politice.

Na dotaz, zda sleduje debaty republikánů, kteří se v příštím roce chtějí ucházet o křeslo amerického prezidenta, odpověděl, že jim začne věnovat pozornost, až republikáni vyberou jednoho, nebo dva s největšími šancemi.

Zatím se o republikánskou nominaci uchází osm kandidátů, z nichž v průzkumech vedou bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney a podnikatel Herman Cain.

V populární talkshow se dostalo i na osobnější témata. Obama třeba prozradil, že jeho dcery Sasha a Malia se nesmějí krom víkendu dívat na televizi. Starší z dcer - třináctiletá Malia - prý sice už má mobilní telefon, používat jej však smí jen o víkendech.

Americký prezident také přiznal, že jej jeho žena Michelle občas zcela zastíní výkony v tělocvičně Bílého domu. "Přijde tam o půl hodiny dříve než já. (Když přijdu), tak už má naběháno třeba deset mil," řekl o manželce, která je známa svým bojem proti dětské obezitě.