Spojené státy mají stále více jaderných zbraní, než jejich obrana vyžaduje, a mohou tak dál omezovat jejich počty při zachování jejich odstrašujícího potenciálu.

Řekl to na univerzitě v Soulu před pondělním  summitem OSN o jaderné bezpečnosti americký prezident Barack Obama, a signalizoval tak zájem na nových jednáních o redukci jaderných zbraní s Ruskem.

Obama uvedl, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se chce o otázce jaderných zbraní bavit na květnové schůzce. V současnosti prý USA mají na pět tisíc hlavic, tolik jich ale podle něj nepotřebuje. Vyjádřil také přesvědčení, že obě jaderné mocnosti "budou schopny dál pokročit a omezit své jaderné arzenály".

Obama v otázce snižování jaderných zbraní nastavil vysoká očekávání v roce 2009 v Praze, kde prohlásil, že je načase usilovat o "svět bez jaderných zbraní". Připustil sice, že jde o dlouhodobý cíl, za své řečnické umění si však vysloužil Nobelovu cenu míru, uvedla agentura Reuters.

V Soulu dal Obama najevo, že vytyčený cíl hodlá dál sledovat. Mýlí se podle něj ti, "kdo se vysmívají naší vizi, kdo říkají, že náš cíl je nerealizovatelný a že bude navždy mimo náš dosah".

Obama s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsal v dubnu 2010 v Praze dohodu "nový START". Smlouva dává oběma státům sedm let na to, aby své strategické arzenály omezily zhruba o třetinu.

Nová podobná dohoda by však už v USA zřejmě narazila na odpor republikánů, kteří mezitím ovládli Sněmovnu reprezentantů. Obama jim výměnou za hlasy ve prospěch dohody START slíbil, že bude americké strategické arzenály modernizovat.

K problému sporu s Íránem o jeho kontroverzní jaderný program Obama řekl, že je stále čas řešit tuto věc diplomaticky, stále více však tento čas dochází. Dodal, že o Íránu bude během pondělka mluvit s nejvyššími představiteli Ruska a Číny.

Osobní setkání v Pchjongjangu

Na adresu Severní Koreje prezident prohlásil, že Pchjongjang svými vojenskými provokacemi dosáhne jen odsouzení ze strany mezinárodního společenství a ještě hlubší izolace.

"Mějte odvahu usilovat o mír," vyzval Obama severokorejské vůdce. Prohlásil také, že by stál o osobní setkání s vůdci KLDR, s nimiž by si o jaderné hrozbě promluvil.

Hlavy 54 zemí včetně USA, Číny a Ruska se v Soulu scházejí v době, kdy v regionu panuje značné napětí kvůli plánovanému vypuštění severokorejského satelitu, který je podle Soulu jen zástěrkou pro testy raket dlouhého doletu. K napětí v oblasti přispívá i nejistota kolem nástupce zemřelého severokorejského vůdce Kim Čong-ila, jeho nejmladšího a nevypočitatelného syna Kim Čong-una.