Ve Spojených státech zahájila činnost tamní pobočka Knihovny Václava Havla. Bude shromažďovat dokumenty o prvním českém prezidentovi, spisovateli a disidentovi.

Chystá i vzdělávací a další aktivity, jež by měly prohlubovat česko-americké vztahy. Americká pobočka se poprvé představila na slavnostním večeru v newyorském Lincolnově centru, kterého se zúčastnila například zpěvačka Suzanne Vega či americká ex-ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

"Na jednu stranu jde o připomínku minulosti, oslavu Václava Havla a jeho cest do USA, hlavně cesty do Ameriky v roce 1990, kdy se tady objevil a v New Yorku zanechal velký dojem. Ale je to současně náš pokus, jak chránit odkaz Václava Havla tím, že zde zakládáme pobočku a pochopitelně o tom chceme americkou veřejnost informovat," řekl šéf Havlovy knihovny Martin Palouš.

Někdejší šéfka americké diplomacie je jednou z osob, které budou stát za americkou pobočkou Knihovny Václava Havla; a spolu s ní například bývalí američtí velvyslanci v České republice Craig Stapleton, William Cabaniss či John Shattuck.

Palouš dodal, že americká pobočka bude mít podobu nadace. Američanům tato forma umožní instituci snáze podporovat.

"Minimálně naší ambicí jako knihovny je mít archiv všech dokumentů, jež se Václava Havla týkají. Je jasné, že na severoamerickém kontinentu těch dokumentů je mnoho, ať už primárních, nebo sekundárních. Potřebujeme najít způsob i finanční prostředky, jak toto všechno získat," podotkl Palouš.

Slavnostní recepce v Lincolnově centru se zúčastnil například i bratr bývalého prezidenta Ivan Havel, možný kandidát na českého prezidenta a známý ekonom Jan Švejnar, český velvyslanec v Londýně a bývalý Havlův blízký spolupracovník Michael Žantovský či politolog Jiří Pehe.

Knihovna, která sídlí v Praze, byla před lety založena po vzoru knihoven amerických prezidentů. Financuje ji podnikatel Zdeněk Bakala. Shromažďuje různé materiály o Václavu Havlovi. Americká nadace by měla částečně podporovat i aktivity české knihovny.