Sebevražedný atentátník, který měl na výročí smrti Usámy bin Ládina odpálit bombu na letadle směřujícím do USA, ve skutečnosti nebyl terorista z Al-Káidy, ale agent Saúdské Arábie, spolupracující několik let se CIA a dalšími západními zpravodajskými službami.

Muž, jemuž se před několika lety podařilo infiltrovat do jemenské odnože Al-Káidy, dostal vylepšenou verzi bomby zabudované ve spodním prádle. Avšak místo toho, aby ji použil k teroristickému útoku, ji odevzdal CIA a saúdským úřadům.

Veřejnost se však o působení tajného saúdskoarabského agenta v Jemenu neměla dozvědět. Když proto informace o něm přinesl v úterý list New York Times, neskrývali představitelé amerických tajných služeb své roztrpčení.

"Je vskutku nešťastné, že se něco takového dostalo ven," prohlásil v úterý v rozhovoru pro CNN Peter King z komise ministerstva vnitřní bezpečnosti. "Předpokládám, že se to bude rozsáhle vyšetřovat."

O činnosti agenta byla CIA po celou dobu plně informována, i když mu nedávala přímé rozkazy. Během několika týdnů, které strávil uprostřed nejnebezpečnější odnože Al-Káidy, zásoboval CIA klíčovými informacemi.

Díky nim americké tajné služby provedly v Jemenu úspěšný útok bezpilotního letounu, který v neděli zabil jednoho z vrchních velitelů Al-Káidy, Fahda Mohammeda Ameda al-Kusoa.

Agent, jehož identita zůstává utajena, se nyní nachází v bezpečí v Saúdské Arábii, uvádí list New York Times.

Nová bomba

FBI nyní výbušné zařízení zkoumá ve svých laboratořích. Má jít o vylepšenou verzi bomby, kterou se terorista Al-Káidy pokusil neúspěšně vyhodit do vzduchu letadlo do Detroitu na Vánoce roku 2009. Nálož tehdy pouze vzplanula a cestující ji dokázali uhasit.

Nová bomba podle odborníků neobsahuje žádné kovové součásti, takže by ji podle FBI nezaznamenaly detektory kovů na letištích. Zatím není jasné, zda by bombu odhalily tělesné skenery, které se po incidentu z roku 2009 začaly na amerických letištích zavádět, a které dokážou zobrazit, co mají lidé pod oblečením.

Jemenskou odnož Al-Káidy označují americké rozvědky za největší teroristickou hrozbu pro Spojené státy. Původní Al-Káida, která má základny v Pákistánu, je naopak oslabená poté, co americké bezpilotní letouny zlikvidovaly mnoho jejích předáků a americké komando loni v květnu zabilo vůdce Al-Káidy bin Ládina.

List New York Times se ve své úterní zprávě odvolával na nejmenované zdroje v Jemenu a USA.