Chávez oznámil po příletu z Havany, kde se zotavoval po odstranění rakovinového nádoru, že uzavřel sérii radioterapií. Vyjádřil zároveň naději, že to bude mít pozitivní dopady na jeho kondici.

Chávez byl od 13. dubna v přímém přenosu na veřejnosti jen jednou a posílil tak spekulace, že jeho rakovina se rozšířila a je nyní potenciálně smrtelná. Kubánští lékaři mu v posledních měsících odstraňovali zhoubné nádory z pánevní oblasti.

Tři měsíce poté, co Henrique Capriles drtivě vyhrál primárky a stal se kandidátem venezuelské opozice pro říjnové volby, Chávez stále s přehledem vede v průzkumech veřejného mínění. V některých anketách dokonce Capriles na Cháveze ztratil, přestože vedl intenzivní kampaň po celé zemi, napsala v pátek agentura Reuters.

Podle posledního průzkumu institutu Datanalisis zveřejněného ve čtvrtek podporovalo Caprilese jen 26 procent pravděpodobných voličů a 43 procent Cháveze. Oproti dubnu se mezi nimi rozdíl zvýšil o čtyři body.

Jedním z klíčových důvodů je, že opozici se přes její kampaň nepodařilo odvést pozornost Venezuelanů od Chávezova souboje s rakovinou. "Capriles může být dnes kdekoli, ale zbytek země o tom neví," řekl šéf dalšího institutu pro průzkum veřejného mínění Oscar Schemel. Podle jeho údajů se od února situace příliš nezměnila a Chávez vede poměrem 53 ku 34 procentům.

Komentátoři státních médií každý den mluví hodiny o kandidátovi předurčeném k porážce a o jeho vazbách na "krajní pravici".

 

Ale i list Tal Cual podporující opozici tvrdí, že Caprilesova kampaň je nudná. Podle jednoho komentátora listu také mohou jeho sliby o vytvoření pracovních míst těžko soupeřit s obrazy Cháveze vyzývajícího Boha, aby mu dal život a on mohl sloužit venezuelskému lidu, zatímco nalévá zisky z ropy do předvolebních sociálních programů.

Lidé mluví jen o Chávezovi

"Caprilesova strategie nefunguje... a Chávezova nemoc předvolební debatu zaměřila jen na osobní témata. Lidé mluví jen o Chávezovi," dodal Schemel.

Být v centru pozornosti není nic nového pro Cháveze, který od prvního vítězství ve volbách v roce 1998 dominoval Venezuele svým radikálním socialismem, charismatickým stylem a agresivním postojem proti americkému "imperialismu".

Capriles a jeho spolupracovníci ale připomínají omyly průzkumů, které nepředpověděly míru jeho vítězství v primárkách. Mimořádně sebevědomý devětatřicetiletý politik také připomíná, že ještě neprohrál volby a že oproti očekávání vyhrál v roce 2008 souboj o křeslo guvernéra státu Miranda proti Chávezovu chráněnci Diosdadovi Cabellovi.