Peruánské úřady vyhlásily výjimečný stav na jihu země v horské oblasti, která je osm dní dějištěm protestů proti dolu na měď. V pondělí při střetech mezi demonstranty a policií přišli o život dva lidé a nejméně 40 dalších utrpělo zranění.

Účastníci protestu viní provozovatele dolu Tintaya, britsko-švýcarskou skupinu Xstrata, ze znečišťování vodních toků v okolí dolu, informuje agentura Reuters.

V pondělí se demonstranti střetli s policií poté, co jich několik stovek zatarasilo důležitou silnici do regionální metropole Cuzco. Střety propukly ve chvíli, když se policisté pokusili silnici zprůjezdnit. Podle státní zástupkyně departementu Cuzco je mezi zraněnými nejméně 20 policistů. Ministr vnitra informoval o 30 raněných policistech.

Předseda vlády Óscar Valdés později podle Reuters oznámil, že kabinet posílí pravomoci armády a dočasně omezí svobodu shromažďování, aby dalšímu protestu proti těžbě v oblasti zamezil.

Britský zpravodajský server BBC informoval, že výjimečný stav má v provincii Espinar v regionu Cuzco platit 30 dní. Jde prý o druhé takové opatření od loňského července, kdy se prezident Ollanta Humala ujal funkce hlavy státu.

Loni v prosinci prezident vyhlásil výjimečný stav ve čtyřech provinciích v departementu Cajamarca. Důvodem byly tehdy tisícové protesty proti vznikajícímu dolu na zlato a měď.

Humala se v současnosti snaží utlumit stovky sporů týkající se údajného vytěžování přírodního bohatství. Podle Reuters kvůli nim hrozí zpomalení investic do významného hospodářského sektoru země.

Od jeho nástupu do funkce při protestech zemřelo nejméně deset lidí. Během úřadování jeho předchůdce Alana Garcíi si podobné protestní akce vyžádaly nejméně 174 obětí.