Americký prezident Barack Obama varoval v úterý svůj syrský protějšek Bašára Asada před použitím chemických zbraní. Takový krok by podle něj byl "tragickým omylem", z něhož se bude Damašek zodpovídat.

Obama tak reagoval na pondělní prohlášení syrské vlády, která poprvé otevřeně přiznala vlastnictví chemických a biologických zbraní. Ujistila ale, že je nechce použít proti rebelům a sáhne k nim údajně jen při agresi ze zahraničí.

"Sýrie chemické zbraně v žádném případě nepoužije proti Syřanům," ujistil mluvčí ministerstva zahraničí Džihád Makdisí. Armáda podle něj tyto zbraně pečlivě střeží. Nevyloučil ale, že je někdo poskytne opozici, která je "použije proti jedné vesnici" a pak z toho obviní režim.

Podle úterního vyjádření opoziční Syrské svobodné armády (FSA) nechala syrská vláda převézt část chemických zbraní na letiště u hranic státu.

"My, členové velení FSA, víme přesně, kde tyto zbraně jsou. Oznamujeme, že (prezident Bašár) Asad některé z nich a také zařízení na míchání chemických látek rozmístil na letištích u hranice," uvedla FSA v prohlášení, v němž ale není místo blíže specifikováno.

Režim podle textu se "zbraněmi hromadného ničení manipuluje už několik měsíců s cílem zvýšit napětí a vyvolat tlak na mezinárodní společenství".

Zahraničí je znepokojeno

Izrael oznámil, že je odhodlán zabránit tomu, aby se tyto látky stejně jako další moderní zbrojní systémy syrského arzenálu dostaly k radikálnímu hnutí Hizballáh v Libanonu.

Znepokojení nad hrozbou, že by Damašek mohl použít chemické zbraně, kdyby se cítil být ohrožen zahraniční intervencí, vyjádřil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. To by bylo "trestuhodné", řekl a vyjádřil naději, že mezinárodní společenství dohlédne na to, aby se nic takového nestalo.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí zopakoval stanovisko Ruska, že se syrská krize musí řešit vyjednáváním, nikoliv silou zbraní. Varoval, že v případě svržení Asadovy vlády by občanská válka v Sýrii mohla pokračovat s vyměněnými rolemi a byla by vleklá.

Situace v Damašku by se podle Makdisího mohla vrátit do normálu během několika dnů. Těžké boje ale probíhají v Halabu, z města utíká mnoho obyvatel, Turecko z něj dnes stáhlo svého konzula.

Prchajícím Syřanům otevřel všechny své hraniční přechody Irák.

EU zpřísnila sankce

LAS si přeje, aby OSN pozměnila mandát svého zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana v tom smyslu, že se má zaměřit na to, aby Asada přesvědčil k odstoupení a zajistil předání moci. Zástupci LAS s těmito návrhy odjedou vyjednávat do Moskvy a Pekingu.

Na sankční seznam EU v pondělí přibylo k dosavadní více než stovce osob a 50 podnikům se zmrazenými evropskými konty dalších 26 syrských představitelů a tři podniky.

Zpřísnění zbrojního embarga EU vůči Sýrii obsahuje povinné kontroly lodí a letadel, u nichž bude podezření, že mají na palubách zbraně nebo materiál využitelný k represáliím.

Zpřísněné opatření ale syrský režim nijak zvlášť neohrozí, protože se vztahuje na evropská letiště a přístavy a také teritoriální vody unijních států, zatímco Damašek odebírá zbraně hlavně z Ruska.