Americký prezident Barack Obama zhruba tři měsíce před volbami do Bílého domu vede nad svým republikánským sokem Mittem Romneym na Floridě, v Pensylvánii a Ohiu, které patří mezi klíčové státy pro úspěch v hlasování.

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění uspořádaného Quinnipiackou univerzitou, deníkem New York Times a televizní stanicí CBS News.

V Pensylvánii má dokonce Obama jedenáctibodový náskok, když jej podporuje 53 procent, zatímco Romneyho 42 procent voličů. Současný šéf Bílého domu tam má oporu zejména mezi nezávislými voliči a ženami.

V Ohiu se pro prezidenta vyslovilo 50 procent lidí oproti 44 procentům, kteří chtějí hlasovat pro bývalého massachusettského guvernéra. Na důležité Floridě má Obama rovněž šestibodový náskok s přízní 51 procent voličů.

Obamovi nahrávají i další poznatky z průzkumu, který se uskutečnil v posledním červencovém týdnu. Lidé ho obecně vnímají příznivěji než Romneyho. Mají například pocit, že se více stará o jejich potřeby a problémy. U Romneyho jsou naopak rozdělení v pohledu na jeho zkušenosti ze světa podnikání.

Zatímco podle 42 procent respondentů mu pomůžou při vytváření pracovních příležitostí, podle zhruba poloviny voličů se Romney příliš zaměřuje na zisk.

Stoupenci bývalého guvernéra také často říkají, že pro něj budou hlasovat, protože nemají rádi Obamu. Současný prezident má naopak pravděpodobných voličů motivovaných negativními postoji k jeho sokovi jen malý podíl. Lidé většinou Obamu podporují, protože ho vnímají příznivě.

Obama ale přesto podle průzkumu ještě v těchto třech klíčových státech nemusí mít vyhráno. Zatímco mezi Romneyho voliči říká devět lidí z deseti, že už své rozhodnutí do voleb nehodlá měnit, stoupenci současného prezidenta jsou ke změně volebních sympatií náchylnější.

Průzkum také ukázal, že exguvernérovi škodí jeho neochota zveřejnit daňová přiznání z minulosti. Multimilionář Romney říká, že voličům musí stačit přiznání za minulý a letošní rok. Republikánský kandidát kvůli tomu čelí kritice zprava i zleva a přiživuje spekulace, že v uplynulých letech díky různým právním kličkám vůbec neplatil daně.

Podle voličů v Ohiu, na Floridě a v Pensylvánii by ale kandidáti měli zveřejnit přiznání za více než dva roky. Myslí si to přes 50 procent dotázaných. S daňovými přiznáními za jeden nebo dva roky by se v těchto státech naopak spokojila jen asi pětina voličů.