Robotické vozítko Curiosity si třetí den po přistání na rudé planetě odpočinulo od kontroly zařízení a poslalo nové barevné obrázky Marsu, včetně prvního barevného panoramatického záběru Galeova kráteru. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Jde o zatím nejostřejší pohled na kráter, kde Curiosity v pondělí přistálo. Panorama bylo sestaveno ze 130 miniaturních záběrů pořízených nově zaktivovanými navigačními přístroji, zatímco vědci čekali, než se nahrají obrázky s vyšším rozlišením.

Mozaika zachycuje rozlehlý prostor v barvě rzi posetý oblázky, který se jedním směrem táhne k okraji kráteru a druhým ke skalnaté hoře zvané Mount Sharp, která se uprostřed Galeova kráteru vypíná do výše kolem 5000 metrů a kam by se mělo vozítko během své mise dostat.

Jednotlivé vrstvy hory by podle vědců mohly sloužit jako bohatý zdroj informací o geologické historii Marsu. Vědci chtějí především najít důkazy pro to, zda na planetě nejvíce se podobající Zemi kdy byly nebo jsou podmínky pro existenci života.

Rozkliknutím snímku se dostanete do vyššího rozlišeníPrvní barevný snímek Marsu z Curiosity

 

Curiosity se odmlčí

Čtvrtý den pobytu Curiosity na Marsu mají pokračovat kontroly složitých systémů šestikolového vozítka. Vědci chtějí také přistoupit k aktualizaci hlavního softwaru k operacím na povrchu planety. Během této aktualizace, která potrvá čtyři dny, budou všechny další činnosti Curiosity přerušeny.

Čtvrtou planetu sluneční soustavy bude stroj o velikosti menšího auta zkoumat nejméně dva roky.

Mise Curiosity