Prezidentská kampaň Mitta Romneyho ožila. Ve chvíli, kdy se předvolební preference tohoto republikánského kandidáta pohybovaly na mizerných 40 procentech, oznámil v sobotu svého kandidáta na viceprezidentský post: radikálního konzervativce Paula Ryana.

"Neznám nikoho, kdo by nerespektoval jeho charakter a úsudek," uvedl Romney. Zároveň slíbil, že spolu Spojené státy povedou k ekonomickému růstu a "široce sdílené prosperitě".

Romney se doposud potýká s tím, že před veřejností působí jako příliš plachý kandidát, který se nevyjadřuje dost jasně a který není dostatečně tvrdý na to, aby porazil úřadujícího prezidenta Obamu. Tento dojem by měl napravit právě Ryan.

Svým radikalismem a oblíbeností v republikánském hnutí Tea Party bývá srovnáván se Sarah Palinovou, kterou si jako kandidátku na viceprezidentku vybral před minulými prezidentskými volbami John McCain. Co lze čekat od tohoto dvaačtyřicetiletého muže, kterého Obama už stačil označit za "ideologického vůdce republikánů v Kongresu"?

1. Přítel bohatých?

Ryan je autorem kontroverzního republikánského návrhu rozpočtu na příští rok, který na jednu stranu obsahuje hluboké sociální škrty, na druhou stranu ale snižuje zdanění bohatých. Obama označil dokument za sociální darwinismus, Romney ho naopak přijal za svůj.

Rozpočtový jestřáb a obhájce bohatých, jak Ryana vykreslují demokraté, v chce zásadně přepracovat Obamovu reformu zdravotnictví a seškrtat státní výdaje, které plynou na jím zřízenou veřejnou zdravotní péči. Výrazné škrty by čekaly i sociální dávky. Penzijní fondy Američanů by Ryan vložil do rukou bankéřů na Wall Streetu.

Analytici varují, že Ryanův odpor vůči sociálním výhodám nemusí zabírat ani u republikánských voličů. Uznávají ale, že by jeho tvrdost mohla Romneymu také pomoct.

2. Nepřítel potratů

Jedna americká organizace na podporu potratů Ryana ostře kritizovala za to, že podporuje zákon, který přezdívají "Nechte ženy zemřít". Nemocnice, které dostávají příspěvky od států, by díky němu mohly odmítnout vykonat potrat, a to teoreticky i v případě žen, kterým by bez zákroku hrozila smrt.

3. Volný obchod za každou cenu?

List Miami Herald přinesl zprávu, že v roce 2009 Ryan zpochybňoval embargo na obchod s komunistickou Kubou.

"Pokud budeme mít volný obchod s Čínou, proč ne s Kubou?" citoval list republikánského kongresmena.

4. Sepjatost s vysokou politikou

Romney se snaží prezentovat jako úspěšný podnikatel, který není zapletený do vysoké politiky ve Washingtonu. Tento obraz mu Ryan, který už 14 let sedí v Kongresu, může pokazit.

Obrat v Romneyho kampani

Deník The Wall Street Journal podotkl, že výběrem Ryana Romney ustoupil od původní volební strategie. Zatímco původně chtěl bývalý guvernér z hlasování udělat referendum o Obamovi, nyní chce evidentně voličům nabídnout vlastní politický program. Dosud nabízel spíše obecné fráze, a ne konkrétní řešení.

Vzhledem k tomu, že Ryanův otec i dědeček zemřeli poměrně brzy na infarkt, stal se z něj vášnivý zastánce aktivního životního stylu. Tento absolvent Ohijské univerzity si po příchodu do Washingtonu přivydělával jako instruktor v posilovně a nyní předcvičuje i podobně zaměřeným zákonodárcům.

S manželkou Jannou má dva syny a jednu dceru. Na rozdíl od Romneyho, který je mormon, se milovník lovu Ryan hlásí ke katolické církvi. To by mohlo podle The Daily Telegraph pomoci oslovit katolické voliče. A možná i uklidní voliče, které znepokojuje Romneyho mormonská víra.