První dáma Spojených států Michelle Obamová na sjezdu demokratů v Severní Karolíně vyzvala Američany, aby do Bílého domu znovu zvolili jejího muže Baracka. Nynější prezident podle ní ještě musí udělat hodně práce.

Obamová v projevu na závěr prvního dne sjezdu vzpomínala na skromné začátky nynějšího prvního páru země. Obama podle ní jezdil v prorezlém autě a jeho největší chloubou byl konferenční stolek nalezený v popelnici.

Šéf Bílého domu podle ní i díky tomu dodnes rozumí problémů běžných lidí a prosazuje jejich zájmy. Obamová to ilustrovala na příkladu studentských půjček, se kterými se s manželem v mládí sami potýkali.

"Byli jsme tak mladí, tak zamilovaní a tak zadlužení," řekla. "A proto Barack tolik bojoval za to, aby studenti dostali pomoc, a úrokové sazby byly nízké," dodala.

První dáma ve svém zhruba dvacetiminutovém projevu ke sjezdu ve městě Charlotte svého manžela líčila jako dobrého otce, který se vždy věnoval jejich dvěma dcerám. Vyzdvihla také jeho charakter. "Když se člověk stane prezidentem, nezmění ho to, ale ukáže to jeho skutečnou povahu," řekla.

Její stále energetičtěji pronášený projev ale postupně opouštěl výhradně osobní rovinu a byl stále více politicky zabarvený. Připomenula, že Obama prosadil zdravotní reformu, ale i to, že se zasazuje například za práva žen. Prezident podle ní přitom nejedná z politického kalkulu ale osobního přesvědčení.

V narážce na heslo jejího manžela z minulé prezidentské kampaně - "Změna, které můžeme věřit", uvedla, že změny nelze dosáhnout přes noc a že jejímu manželovi toho ještě zbývá hodně udělat. Nakonec prý ale přijde a Američané k tomu mohou v listopadu přispět u volebních uren, uvedla první dáma USA. Publikum na její řeč reagovalo velmi vstřícně a přerušovalo ji skandováním "Ještě čtyři roky!"

V důrazu na politická témata se Obamová nejvíce odlišovala od projevu manželky republikánského kandidáta na prezidenta Ann Romneyové na sjezdu strany minulý týden v Tampě na Floridě. Její projev se zaměřil zejména na vylíčení lidských kvalit jejího manžela Mitta. I ona přitom vyprávěla o skromných začátcích společného života s pozdějším massachusettským guvernérem a multimilionářem.

Obamová ve své řeči Romneyho nijak nezmínila, v ostatních projevech na sjezdu ale jméno volebního soka jejího manžela zaznívalo často.

Různí demokratičtí politici republikánskému kandidátovi vytýkali, že "nic nechápe", nerozumí problémům střední třídy a chce Spojené státy navrátit k politice, jež stojí za současnými hlubokými ekonomickými problémy země.

Romney to nechápe

"Jejich teorie jsme už vyzkoušeli. Selhaly. Naše ekonomika selhala," řekl hlavní řečník úterního večera, kterým byl starosta texaského San Antonia Julián Castro patřící mezi naděje strany.

"Střední třída za to zaplatila cenu. Vaše rodina za to zaplatila cenu. Mitt Romney to ale prostě nechápe," dodal politik, který kritizoval především republikánskou politiku nízkých daní pro bohaté. Podle něj nepřinesla slibovanou prosperitu pro všechny.

Sám prezident sledoval vystoupení své manželky v televizi i se svými dcerami. Na oficiální profil své kampaně na Twitteru poté jeho tým napsal, že "největší fanoušci Michelle se dívali doma" a připojil i snímek.

Barack Obama s dcerami: Malia (vlevo) a Sasha

Obama vystoupí v závěru sjezdu ve čtvrtek, kdy přijme nominaci strany na prezidenta. Stane se tak na fotbalovém stadionu v Charlotte, kde ho bude moci sledovat přes 70 tisíc lidí. Ve středu bude hlavním řečníkem druhého dne sjezdu bývalý prezident Bill Clinton, který oficiálně oznámí nominaci současného šéfa Bílého domu na obhajobu úřadu.

Demokratického sjezdu se účastní 5556 delegátů a 407 náhradníků. Polovinu delegátů tvoří ženy, 27 procent černoši. Akci také přihlíží kolem 30 tisíc zástupců médií a zvláštních hostů.