EU uvedla v lednu do praxe nařízení, které nutí aerolinie stát se součástí systému obchodování s povolenkami. To se ale nelíbí USA.

Senát proto v neděli schválil zákon, který má ochránit americké letecké společnosti před placením emisí oxidu uhličitého z letů, které směřují do států Evropské unie nebo přes ně.

Podobný zákon už dříve přijala americká Sněmovna reprezentantů.

Evropská unie ale od svého plánu ustoupit nehodlá a její postoj vyvolává obavy ze vzniku obchodní války.

Jeden z předkladatelů zákona, republikánský senátor John Thune, prohlásil, že krok Senátu vyslal EU "důrazný vzkaz", že nemůže uvalovat daně na Spojené státy. "Dnešní krok Senátu pomůže zajistit, aby američtí přepravci a cestující nespláceli evropské dluhy prostřednictvím této nelegální daně," řekl Thune.

Konečnou podobu zákona by měly obě komory Kongresu doladit po prezidentských volbách, které se konají 6. listopadu. Mluvčí Bílého domu Clark Stevens uvedl, že vláda Baracka Obamy nyní zákon studuje.

Do systému obchodování s emisními povolenkami v EU neochotně vstoupila většina světových aerolinií až na společnosti z Číny a Indie, které předběžné termíny zmeškaly. Peking dokonce pohrozil EU odvetou včetně zabavování evropských letadel, pokud bude Brusel čínské přepravce sankcionovat.

Spor mezi EU a Čínou už vedl k tomu, že Peking zmrazil nákupy letounů Airbus v hodnotě až 14 miliard dolarů (268 miliard Kč).

Program obchodů s emisními povolenkami má podle EU za cíl omezit vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. Přepravcům, kteří nebudou splňovat požadavky programu, hrozí od EU pokuta až 100 eur za každou tunu vypuštěných emisí oxidu uhličitého, na kterou nebudou mít povolenky. EU jim může i zakázat lety na svá letiště.