Umožněte státu Severní Karolína, aby v míru vystoupil ze svazku Spojených států a vytvořil si vlastní vládu. S takovými žádostmi se na administrativu Baracka Obamy poslední dny obracejí tisíce nešťastných Američanů, kteří by raději v čele své země viděli Mitta Romneyho.

Petici odeslali do Bílého domu lidé z více než 20 států - prostřednictvím webové stránky "We the People", kterou nechal zřídit sám Obama, aby dal občanům prostor vyjádřit se k tomu, co je trápí.

Petice podepsalo celkem už přes sto tisíc nespokojených lidí. Většina států, které se do akce zapojily, leží na jihu země a při volbách hlasovaly pro Romneyho, informuje stanice BBC.

Mezi nimi se ale najdou i výjimky, včetně států New Jersey či New York, kde požadavek podporuje přes 10 tisíc obyvatel.

Například pod petici za odtržení Texasu se podepsalo už přes 63 tisíc lidí. Samostatnost Louisiany žádá téměř 27 tisíc obyvatel a pod nezávislost Floridy se podepsalo na 20 tisíc Američanů.

"Vzhledem k tomu, že Texas má vyrovnaný rozpočet a je 15. nejsilnější ekonomikou světa, by se odchod z unie uskutečnit dal," píše se v petici.

Podívejte se na seznam odeslaných petic

Podle pravidel se Bílý dům zabývá každou doručenou peticí, kterou do 30 dnů od podání podepíše nejméně 25 tisíc občanů. Zaměstnanci ji poté prověří, ujistí se, že se dostala do rukou odborníkům na danou věc a vydají oficiální odpověď.

Americká ústava s možností osamostatnění některého ze států unie nepočítá. Naposledy, když se několik států ve druhé polovině 19. století odtrhlo, vypukla občanská válka Severu proti Jihu, nejkrvavější konflikt na severoamerickém kontinentu.