Americký prezident Barack Obama na první tiskové konferenci od svého znovuzvolení naléhal na co nejrychlejší zaručení současné výše daní pro střední třídu. Zároveň podpořil přijetí imigrační reformy a zastal se bývalého šéfa CIA Davida Petraeuse.

Ve Spojených státech bez dohody šéfa Bílého domu s republikány na konci roku vyprší daňové úlevy přijaté za předchozího prezidenta George Bushe. Republikáni ale na rozdíl od Obamy chtějí zachovat nižší daně i pro nejbohatší Američany, a obě strany proto čekají komplikovaná jednání.

Prezident se chce s republikány dohodnout nejprve na prodloužení úlev jen pro střední třídu. Podle něj by šlo o opatření, které by do ekonomiky vneslo důvěru. Lidé by se například neobávali utrácet během následující vánoční nákupní sezony a malé firmy by věděly, že nebudou muset propouštět.

Republikáni ale pravděpodobně na Obamův návrh nepřistoupí, protože by ztratili hlavní páku na prezidenta při jednání o daních. Obama opakovaně zdůraznil, že si dohodu bez zvýšení daní pro nejbohatší dvě procenta Američanů nedovede představit. Podle něj k takovému kroku dostal mandát od lidí, kteří ho minulý týden znovu zvolili. "Mírné zvýšení daní nejbohatším jim nezlomí záda. Nadále zůstanou bohatí," prohlásil ve středu Obama.

Zároveň varoval před "drsným šokem", který by střední třída zažila bez dohody obou stran o daních. Spojeným státům kromě vyšších daní od nového roku hrozí automatické rozpočtové škrty, na nichž se Obama dohodl s republikány během jednání o zvýšení stropu pro zadlužení země.

Hispánci jsou pro Obamu důležití

Podruhé zvolený Obama navíc věří, že se mu v jeho druhém funkčním období podaří prosadit imigrační reformu, práce na ní by měly začít krátce po inauguraci. Zákon by měl řešit problém zhruba 11 milionů nelegálních imigrantů, kteří v současnosti žijí v zemi. Většinu z nich tvoří osoby se španělskými kořeny. Obama má k zdůraznění tohoto slibu důvod, vždyť ve volbách dostal 70 procent hlasů voličů s takovým původem.

Reformu Obama podmínil dokonalejší ochranou hranic země a postihy pro firmy zaměstnávající nelegální imigranty. Atmosféra pro přijetí reformy se ve Spojených státech po prezidentských volbách změnila. Příznivěji se k ní stavějí republikáni, kteří ji jinak v posledních letech blokovali. Opět jsou za tím hlasy voličů latinskoamerického původu.

S Íránem lze jednat i bez zdvořilostí

Obama na první tiskové konferenci po svém znovuzvolení do funkce zopakoval, že nedopustí, aby Írán disponoval jadernou zbraní. Šéf Bílého domu zároveň vyjádřil naději, že záležitost kolem íránského jaderného programu dlouhodobě znepokojující mezinárodní společenství se podaří vyřešit diplomaticky.

Podotkl ale, že pochopitelně nedokáže zaručit ochotu Teheránu zúčastnit se jednání. Naznačil, že je ochotný využít při vyjednávání s druhou stranou i netradiční prostředky. "Nenecháme se spoutat diplomatickými zdvořilostmi nebo protokolem," řekl.

Petraeus jen jako poznámka pod čarou

Obama se vyjádřil i k milostným aférám bývalého šéfa CIA Davida Petraeuse. "Nemám v tuto chvíli důkazy o tom, že (během aféry) byly odhaleny tajné informace, které by měly dopad na národní bezpečnost," řekl šéf Bílého domu.

Dodal, že vysloužilý čtyřhvězdičkový generál Petraeus má za sebou kariéru v Iráku a Afghánistánu, během níž poskytl své vlasti výjimečné služby. Prezident vyjádřil naději, že současná aféra bude v generálově životopise "poznámkou pod čarou".

Petraeus odstoupil minulý pátek poté, co vyšel najevo mimomanželský vztahu s Paulou Broadwellovou, která o něm napsala knihu. Americká média poté spekulovala, že Petraeusova milenka díky němu mohla mít přístup k citlivým informacím a případu se ujmula FBI.