Palestinští zástupci při OSN v pondělí zveřejnili návrh rezoluce na zvýšení statusu Palestiny v OSN z pozorovatelského na nečlenský pozorovatelský stát. Informovala o tom agentura AFP. Valné shromáždění by o návrhu mělo hlasovat ve čtvrtek odpoledne místního času.

Palestinská území mají nyní v OSN status stálé pozorovatelské mise. Pro zvýšení statusu nepotřebuje souhlas Rady bezpečnosti OSN, ale pouze podporu většiny Valného shromáždění.

Text návrhu se zabývá zvýšením statusu Palestiny na "pozorovatelský nečlenský stát" v OSN. Dále zdůrazňuje "naléhavou nutnost obnovit a urychlit vyjednávání" mezi Palestinci a Izraelem o otázce hranic, statusu Jeruzaléma, záležitostech uprchlíků, osad, bezpečnosti a přístupu k vodě.

Také vybízí k "mírovému urovnání na Blízkém východě, které ukončí okupaci započatou v roce 1967 a uskuteční myšlenku dvou států", nezávislé Palestiny a Izraele.

Agentura AP s odvoláním na mluvčího palestinského zastoupení při OSN napsala, že předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás před čtvrtečním hlasováním v OSN osloví členy Valného shromáždění. Schválení textu se podle agentur považuje za skoro jisté.

Palestinci usilují o vytvoření vlastního státu ze západního břehu Jordánu a pásma Gazy, dnešních území okupovaných Izraelem. Hlavním městem palestinského státu má být východní Jeruzalém. Uznání státnosti, jakkoli přídomkem nečlenství, by Palestincům poskytlo možnost vstoupit do některých mezinárodních institucí, v nichž pak mohou podnikat legální kroky proti Izraeli, jenž je proti zvýšení palestinského statusu.

Proti iniciativě Palestinců v OSN se staví také USA. Problém podle nich mohou vyřešit pouze mírová jednání mezi Palestinci a Izraelem. Ta však byla před více než dvěma lety zablokována.

Izraelští zástupci zahájili v pondělí v Káhiře vyjednávání s radikální palestinskou organizací Hamás, která ovládá pásmo Gazy, a s jejím spojencem, hnutím Islámský džihád, o podmínkách trvalejšího příměří mezi oběma stranami.

Ukončení blokády

Po bojích trvajících osm dní obě strany nyní jednají o sladění vzájemných požadavků. Palestinci z Gazy požadují po Izraeli a potažmo po Egyptu ukončení omezení pohybu osob a služeb přes hranice Gazy, a to zejména směrem k palestinským autonomním územím na západním břehu Jordánu. Izrael na druhé straně chce především zastavení dovozu zbraní do Gazy, kvůli čemuž se mu nechce uvolňovat blokádu pásma.

Izrael proti cílům spojeným s Hamásem v pásmu Gazy během posledního konfliktu provedl zhruba 1500 náletů, zatímco ozbrojenci zasypali Izrael raketami. Podle palestinského střediska pro lidská práva bylo zabito 156 Palestinců včetně 33 dětí a osob mladších 18 let. Rakety z Gazy zabily šest Izraelců a desítky dalších zranily.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví v Gaze podle agentury AFP sdělil, že během izraelské střelby byli v pondělí na jihu palestinských území zraněni dva Palestinci, kteří se pohybovali nedaleko plotu oddělujícího pásmo Gazy a Izrael. Incident se odehrál východním směrem od hraničního přechodu Rafáh. Jeden z mužů, jimž je oběma prý kolem 20 let, byl zraněn na ruce a druhý na noze.

Podobné incidenty se od uzavření příměří na hranicích s pásmem Gazy odehrály i v minulých dnech. V pátek, kdy k hranici zamířil rozhořčený dav Palestinců, izraelská armáda reagovala střelbou ostrými náboji. Jeden člověk tehdy přišel o život a 19 lidí utrpělo zranění.