Ve Spojených státech začne soud rozplétat rozsáhlý podvod, který se týká vylepšování školních výsledků ve státě Georgia. Podle prokuratury celkem 35 inspektorů, ředitelů, učitelů a úředníků spojilo síly a začali ve velkém podvádět s výsledky testů žáků.

Díky obrovskému zlepšení výkonu škol pak inkasovali tučné odměny. Informovala o tom stanice CNN, která případ označila za jeden z nejrozsáhlejších podvodů v dějinách amerického školství.

Skandál otřásl celým vzdělávacím systémem v USA. Během dvou let vyšetřování se ukázalo, že na podvodech se podílely desítky pedagogů a pracovníků školství. Proti třicítce ústředních postav vznesla velká porota obžalobu v pátek.

Klíčovou osobou v celé kauze je inspektorka Beverly Hallová (na snímku. Zdroj: ČTK/AP),Beverly Hallová (ČTK/AP) která za svou práci získala řadu ocenění, právě ona podle policie celý podvod svým krytím umožnila.

Falšování známek bylo v letech 2005 až 2010 v jednom z okrsků Atlanty běžnou praxí. Podvody se rozšířily na celou řadu škol a týkaly se tisícovek žáků. Učitelé například při posuzování testů opravovali špatné odpovědi a dávali žákům lepší známky, než si zasloužili.

Mezi žáky, kteří na podvod upozornili, byla i Juwanna Guffieová. Podle obžaloby vypověděla, že se jí učitelka snažila pomoci během vyplňování testu v páté třídě. Učitelka procházela třídou, dávala žákům informace a žádala, aby přepsali špatné odpovědi. Juwanna podle okresního žalobce pomoc odmítla. Učitelka údajně reagovala tím, že se jen snaží pomoci.

Třída, do které Juwanna chodila, dosáhla jedno z nejvyšších skóre ve škole a dostala za výsledky ocenění. Juwanna prý nejdříve nikomu o podvádění neřekla, protože se bála pomsty a toho, že učitelka ztratí práci. Nakonec se svěřila sestře.

Justina Collinsová zase měla v roce 2006 nejhorší výsledky ve čtení z celé třídy a kazila průměr. Nedlouho poté absolvovala zkoušku s výborným výsledkem. Podle žalobce její matka tušila, že něco není v pořádku, ale ve škole ji řekli, že se dcera prostě zlepšila. Dívka je nyní v deváté třídě, čte na úrovni páté třídy.

Vyšetřovatelé skandálu vyslechli desítky podobných příběhů. Od roku 2011 vyšetřování odhalilo podvádění u téměř 180 pedagogů ve 44 školách v Atlantě. Většina z nich po odhalení ze škol odešla nebo byli propuštěni, někteří dočasně suspendováni.

Výrazné zlepšení výsledků na školách bylo o to zřetelnější, že šlo o oblast, kde žije mnoho chudých a sociálně vyloučených rodin.

K vylepšování výsledků učitele a ředitele vedla jednak vidina peněžních prémií a jednak strach z propouštění. Hallová se podle médií snažila obraz svěřených škol vylepšit tak urputně, že podvody tolerovala, nebo dokonce vyžadovala.

Sama inspektorka si díky odměnám přišla na nejméně 500 tisíc dolarů, což je zhruba deset milionů korun. V případě odsouzení jí hrozí až 45 let vězení.