V pondělí odpoledne deset minut před 15. hodinou vybuchly v Bostonu během maratonu podél trati dvě nálože. Původně se mluvilo zhruba o stovce zraněných. Na úterní tiskové konferenci ale vyšetřovatelé a vedení města potvrdilo, že exploze zranily více než 150 lidí. Tři z nich následkům podlehli.

Americký prezident Barack Obama jako první nahlas řekl, že se jednalo o teroristický čin.

Dění v Bostonu jsme sledovali On-line ZDE

"Víme, že to bylo odporné a zbabělé. Na základě toho, s čím jsem byl seznámen, útok FBI vyšetřuje jako teroristický čin," řekl na krátké tiskové konferenci Barack Obama. "Zatím nevíme kdo a proč ho spáchal, ani zda byl plánován ze zahraničí, nebo zda se jednalo o zlovolný čin jednotlivce," pokračoval Obama s tím, že pachatel se v každém případě bude zpovídat.

Připustil také, že vyšetřovatelé nemají žádný motiv. "Víme, že tam byly bomby a že způsobily vážné škody. Nevíme kdo je tam dal, ani jeho motiv," dodal prezident.

Cestující vystrašily podezřelé objekty na letištích

Přestože podle prezidenta i FBI nehrozí nebezpečí dalších útoků, ve Spojených státech je znát nervozita. Jen za dopoledne cestující upozornili na dva podezřelé objekty na letištích. To vyústilo v evakuaci jednoho letadla a v New Yorku dokonce evakuací části hlavního terminálu.

Nejprve média informovala o incidentu na bostonském letišti. Letadlo z Filadelfie bylo údajně evakuováno jen krátce po přistání. Informaci přinesl list Guardian s odvoláním na místní média, později ale letiště vydalo tiskové prohlášení, ve kterém popřelo jakékoli nebezpečí.

Evakuaci zažilo také jedno z newyorských letišť. Pracovníci na LaGuardia přijali telefonát, upozorňující na podezřelý objekt v hlavním terminálu. Jeho horní podlaží proto bylo evakuováno, ani zde se ale žádná hrozba  nepotvrdila.

Dramatické záběry výbuchu během maratonu prostřednictvím kamery listu Boston Globe:

Už o hodinu později byl celý terminál znovu celý v provozu. Podle Rona Marsica z letištní správy někoho zřejmě vystrašila světélkující kabeláž. Na letištích platí zvýšená bezpečnostní opatření právě kvůli bostonským útokům.

Vyšetřovatelé: Další bomby v Bostonu nebyly

Obamově tiskové konferenci předcházel briefing policie a vyšetřovatelů.  Ti popřeli, že by v pondělí ve městě našli několik dalších nevybuchlých náloží, jak spekulovala některá média.

"Musíme upřesnit, že v centru Bostonu byly včera jen dvě bomby. Všechny ostatní předměty, které byly prozkoumány, neobsahovaly žádnou výbušninu," řekl na tiskové konferenci guvernér státu Massachusetts Deval Patrick.

Dezinformace o dalších náložích zřejmě vznikla na základě policejních hlášení o nálezech podezřelých balíků v prohledávaných odpadkových koších, které byly v některých případech preventivně zneškodňovány. Dodatečná kontrola ale pak ukázala, že další smrtící nálože v oblasti nebyly.

Cíl maratonu po explozi:

 

FBI poté vyzvala všechny možné svědky ke spolupráci a uvedla, že nemá žádné další signály naznačující další hrozby.

Sledujete s námi dění v Bostonu i reakce na výbuchy ze světa ON-LINE:

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:09
Útok extremistů nebo protivládních aktivistů

Okolnosti incidentu ukazují na útok islámských extremistů nebo amerických protivládních radikálů, informuje agentura Reuters. Na první variantu ukazují dvě exploze odpálené bezprostředně po sobě, což je častá taktika náboženských extremistů.

Druhá varianta, předpokládající útok pravicových radikálů, vychází z časování akce. Pondělí bylo v USA posledním dnem pro daňové přiznání a ve státě Massachusetts zároveň památným Vlasteneckým dnem.

Obě tyto okolnosti mohly být pro protivládní či "protidaňové" aktivisty dostatečným motivem.

07:13
Český běžec: První starost jsem měl o manželku

Asi 15 minut před výbuchem doběhl do cíle také další z českých účastníků maratonu Svatopluk Fröhlich.

"První starost jsem měl o manželku, která čekala v cílové oblasti. Když jsme si zatelefonovali, že je živá a zdravá, tak jsem si oddychl. Pak už jsem se z cílové oblasti snažil dostat někam dál, protože začaly jezdit sanitky, policisti a nastal obrovský mumraj. Je to tam smutné," řekl Českému rozhlasu Fröhlich, který atmosféru závodu před výbuchem líčí jako nejlepší, kterou kdy zažil.

07:16
Policie střeží zraněného muže ze Saúdské Arábie

Policie v souvislosti s výbuchy pátrá podle stanice CNN po muži tmavší či černé pleti s možným cizím přízvukem. Muž v tričku a s batohem na zádech se údajně pokoušel proniknout do zóny vyhrazené závodníkům pět minut před explozemi.

Policejní zdroje uvedly, že v jedné z bostonských nemocnice leží se zraněním nohy jistý muž ze Saúdské Arábie. Jeho lůžko střeží policie, ale zda je do útoku zapleten, zatím není známo.

Jde o mladého muže, který získal v USA studentské vízum.

07:24
Členové jednotky rychlého nasazení S.W.A.T. hlídají okolí Massachusettské ústřední nemocnice v Bostonu

07:27
Obama: Pachatel pocítí ruku spravedlnosti

"Nevíme, kdo to udělal ani proč," konstatoval prezident Barack Obama. "Nechť ale není pochyb o tom, že to zjistíme. Ať to byl kdokoli, pocítí ruku spravedlnosti," prohlásil.

Ve svém komentáři se vyhnul označení "terorismus" a varoval před unáhlenými závěry. Položit prezidentovi dotazy novináři neměli možnost.

Zdroj z Bílého domu ale po briefingu reportérům řekl, že úřad prezidenta incident hodnotí jako teroristický čin. "Událost, kterou doprovází série výbuchů, je očividně aktem teroru a bude se tak s ní zacházet," řekl nejmenovaný zdroj novinářům.

07:31
Policie prověřuje videozáznamy výbuchů

Kromě asi 24 tisíc závodníků maratonu přihlíželo asi půl milionu lidí. Policie proto vyzvala všechny, aby oznamovali jakékoli podezřelé skutečnosti. Prověřuje také videozáznamy z různých zdrojů, na nichž by mohla odhalit cokoli o pachateli.

Celou dvaačtyřicetikilometrovou trasu maratonu policie pečlivě zkoumá a doufá, že narazí na nějaké důkazy.

07:36
LeBron James na Twitteru
07:38
Posílené hlídky v Los Angeles

Z námořní základny Newport ve státě Rhode Island byla do Bostonu povolána speciální jednotka pyrotechniků. Jejich úkolem bylo prozkoumat předměty v okolí místa výbuchů a prověřit, zda v některém z nich není další nálož.

Zvýšenou pohotovost má policie v areálu dvou jaderných elektráren ve státech Massachusetts a New Hampshire.

Posílené hlídky policistů střeží také ulice, obchodní centra, letiště i sportovní stadiony v Los Angeles.

07:46
Zranitelné podniky tohoto typu

Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor si nemyslí, že bezpečnostní složky riziko teroristického útoku podcenily.

"Podniky tohoto typu budou vždycky zranitelné, protože jsou na velkém území. Aby to diváky i účastníky bavilo, nelze s prominutím udělat z města kriminál," řekl v České televizi.

07:52
Minuta ticha za oběti

Kvůli pondělním výbuchům Boston postupně ruší všechny zábavní programy a sportovní utkání. NHL krátce po zprávách o útoku zrušila utkání místních Boston Bruins s týmem Ottawa Senators.

Koncert zrušil i bostonský symfonický orchestr.

Během sportovních klání po celých USA diváci i hráči drželi za oběti výbuchů v Bostonu minutu ticha.

Na snímku bývalá hvězda basketbalového týmu Los Angeles Lakers Karím Abdúl-Jabbar a herec Harrison Ford při minutě ticha za oběti na baseballovém zápase Los Angeles Dodgers se San Diego Padres:


 

07:58
Na letišti odbavují tisíce běžců

Martin Řezníček, redaktor ČT informuje přímo z Bostonu: Provoz letiště funguje, letadla nemají výrazná zpoždění, daří se odbavovat tisíce běžců.

V ulicích je více policistů, než je obvyklé, některá opatření byla zavedena i v jiných městech jako New York, Washington, což bývá v těchto případech běžné, dodává.

08:11
Google pomáhá hledat lidi

S vyhledáváním osob, kteří byli mezi účastníky či diváky maratonu a jejich blízcí o nich nemají žádné informace, pomáhá i Google.

Na speciální stránce zřídila společnost službu, kde mohou lidé poskytovat či hledat potřebné informace o pohřešovaných. Využilo ji už zatím téměř 5000 lidí.

Bostonské úřady po explozích nechaly vypnout vysílače mobilního signálu, aby zabránily případné detonaci na dálku. Po výpadku mobilních sítí znepokojení lidé hledali informace prostřednictvím sociálních sítí.

08:19
Hlavní stránka serveru listu Boston Globe

08:24
Šéf jordánských salafistů výbuchy oslavuje

Šéf jordánského extremistického hnutí salafistů, což jsou stoupenci několik set let starého puristického směru islámu, atentáty v Bostonu přivítal.

Podle agentury AP řekl, že je "šťastný, když vidí horor v USA", a že "americká krev není hodnotnější než muslimská".

08:42
Sofistikované útoky

Guvernér státu Massachusetts Deval Patrick označil útoky za "sofistikované, koordinované a plánované" a za "hrozný den pro Boston".

Zároveň vyzval obyvatele a návštěvníky města, aby v nadcházejících dnech očekávali zvýšenou policejní přítomnost a aby se podle toho zachovali.

08:50
Boston po explozích: V 1 hodinu ráno místního času
08:53
Barack Obama na Facebooku

Americký prezident na svém profilu na Facebooku po explozích v Bostonu napsal: "V takovýchto dnech nejsme republikáni a demokrati. Jsme jednotní Američané".

08:59
David Krejčí: Tohle je strašné
09:00
Další tiskovka bude v 15:30

FBI a policie svolala na 15:30 SELČ tiskovou konferenci, na které oznámí další podrobnosti okolo bombových útoků. 

09:18
Londýnský maraton se rušit nebude

Organizátoři Londýnského Virgin maratonu nepočítají s tím, že by nedělní závod byl odvolán. "Jsme hluboce zarmouceni a šokováni zprávami z Bostonu. Naše myšlenky jsou s těmi lidmi i jejich rodinami. Je to smutný den pro atletiku a pro naše přátele a kolegy, píší v oficiálním prohlášení na svém webu.

Londýnského maratonu by se mělo zúčastnit okolo 36 tisíc bežců z celého světa.

Mluvčí Metropolitní policie Julia Pendryová k tomu uvedla, že "spolu s organizátory maratonu přijmou odpovídající bezpečnostní opatření".

09:25
Komentář Daniela Anýže

Teror se vrátil do USA

I když se to v tuto chvíli, tak čerstvě po tragédii, kdy se ještě sčítají zranění a možná přibudou mrtví, může zdát nepravděpodobné, tou nejlepší odpovědí na včerejší terorismus, by měla být odvaha a střízlivost. Odvaha občanů chodit do muzeí, galerií, na hokej, na maraton. A střízlivost úřadů a bezpečnostních složek při zavádění dalších bezpečnostních opatření a při zpřísňování zákonů.

Celý komentář Daniela Anýže čtěte - ZDE

09:36
Popálený muž se studentským vízem

Zatím není jasné, zda muž ze Saúdské Arábie, kterého policie hlídá v nemocnici, je obětí nebo pachatelem útoků. Média jen potvrzují, že na několika místech těla má popáleniny.

Stanice Fox News informuje, že jde o asi dvacetiletého mladíka, který získal povolení k pobytu na americkém území díky studentskému vízu.

Vyšetřovatel bostonské policie Edward Davis uvedl, že zatím nikoho konkrétního nepodezírají. "Jsou tu lidi, se kterými komunikujeme," řekl.

09:38
Běžec Svatopluk Fröhlich popisuje výbuchy na svém blogu

"Doběhnul jsem do cíle, obdržel medaili (celkem hezká), folii, trochu občerstvení a vyzvednul si svoji igelitku, přivezenou ze startu. Úmysl převléci se jsem právě měnil na doobléci se, když se ozvaly hluboké a velmi intenzivní zvuky dvojité detonace.

Ve chvíli euforie mě napadlo, že to chlapci s těmi oslavami už trochu přehání. V následující chvíli jsem si však uvědomil, že takto intenzivně žádný ohňostroj nebouchá. Reakce okolí byla podobná.

Všichni ti šťastní z doběhu byli na chvíli dál veselí, ale jiní začali brečet a hystericky telefonovat. Detonace přišla z oblasti cíle závodu. V sousední skupince brečící dívka vysvětlovala, že má přítele u cílové pásky, který jí to nebere.

Moje žena Jitka mi to naštěstí zvedla. Měl jsem strach, protože podle dohody měla zrovna v oblasti cíle stát s foťákem a snažit se mě vyfotit," popisuje Svatopluk Fröhlich na svém blogu na serveru bezeckaskola.cz, kde si můžete přečíst celý jeho příspěvek.

09:59
Den po explozích v Bostonu

Boston se po vlasteneckém svátku Patriots´ Day probudí do všedního dne, který ale budou doprovázet zvýšená bezpečnostní opatření. Náměstí Copley Square, kde k výbuchům došlo, zůstane pro veřejnost uzavřeno. Počítá se i s uzavřením silnice vedoucí na náměstí.

V ulicích budou hlídkovat ozbrojení policisté, strážníci budou prohledávat batohy a tašky kolemjdoucích, informuje Boston Globe.

Většina podniků v okolí vyzvala své zaměstnance, aby ještě v úterý zůstali doma.

10:23
Největší teroristické útoky v USA od roku 1993

Výběr největších teroristických útoků ve Spojených státech od roku 1993:

26. února 1993 - Exploze bomby v autě zaparkovaném pod Světovým obchodním střediskem (WTO) v New Yorku zabila šest osob a zranila 1042 lidí. Za útok byli čtyři islámští fundamentalisté odsouzeni v květnu 1994 k trestu odnětí svobody v celkové výši 240 let.

19. dubna 1995 - Při pumovém atentátu pomocí výbušniny v zaparkovaném autě před budovou amerických federálních úřadů v Oklahoma City zahynulo 168 osob (včetně 19 dětí) a dalších na 680 bylo zraněno. Z útoku byl shledán vinným Timothy McVeigh, veterán války v Perském zálivu. V červnu 1997 jej odsoudili k trestu smrti, popraven byl 11. června 2001.

27. července 1996 - Exploze ocelové roury s výbušninou usmrtila během osmého dne olympijských her v parku Století v Atlantě dva lidi a zranila 112 osob. Ze spáchání tohoto útoku byl usvědčen americký pravicový extremista Eric Robert Rudolph; v červenci 2005 byl odsouzen na doživotí bez možnosti předčasného propuštění.

11. září 2001 - Dvě letadla, která unesli příslušníci teroristické sítě Al-Káida, narazila do Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku a způsobila zřícení obou budov střediska. Další unesené letadlo spadlo na budovu Pentagonu ve Washingtonu a čtvrté se zřítilo u Pittsburghu. Celkem zemřelo 2996 osob a přes 6000 bylo zraněno. V USA se nyní chystá soud s údajným osnovatelem útoků, Pákistáncem Chálidem šajchem Muhammadem, a dalšími čtyřmi členy Al-Káidy. Hrozí jim trest smrti.

15. dubna 2013 - Bombový útok při bostonském maratonu připravil o život tři lidi; 144 osob bylo zraněno. Explodovaly dvě nálože ukryté v odpadkových koších.

10:30
Pákistán odsoudil teroristický útok v Bostonu

Pákistánská vláda v prohlášení ministerstva zahraničí odsuzuje útok v Bostonu.

10:45
Plné restaurace u cíle

Nejrychlejší z českých běžců Jiří Syrovátko již měl v tu chvíli závod za sebou. Dvaačtyřicetiletý pražský závodník zvládl trať za necelé tři hodiny, takže byl v cíli více než hodinu před explozemi.

"Nejvíc to asi odnesli lidi na chodníku, nálože byly v odpadkových koších, jsou tam restaurace a obchody se zahrádkami. Některé běžce poranily střepiny," popsal na serveru behej.com.

Sám Syrovátko měl v plánu po závodě zajít do jedné z blízkých restaurací na oběd a vychutnat si místní atmosféru. Kvůli davům lidí kolem cíle však svůj záměr přehodnotil.

"Naštěstí se tam vůbec nedalo dostat a byla mi taková zima, že jsem po půl hodině marných pokusů o vysušení na nepříliš hřejícím sluníčku odjel raději rovnou na hotel," uvedl Syrovátko.

11:14
Bostonský maraton - fakta

Bostonský maraton je nejstarším každoročním závodem. Letos proběhl jeho už 117. ročník. Hned po slavném Super Bowlu je druhou největší jednodenní sportovní událostí ve Spojených státech, co se mediálního pokrytí týče.

Organizátorem závodu, kterého se letos zúčastnilo přes 24 tisíc běžců z více než 90 zemí světa, je Bostonská atletická asociace.

Trať lemují zastupy diváků, jejich počet každoročně dosahuje půl milionu lidí. Výše Prize Money pro rok 2013 byla 806 tisíc dolarů. V roce 1975 se stal prvním velkým maratonem, který vyhlásil také závod ve zvláštní sekci pro vozíčkáře.

Za posledních 25 let Bostonský maraton ve 23 případech vyhráli závodníci z Keni nebo Etiopie.

Běžci při startu 117. ročníku Bostonského maratonu:


11:23
Dmitrij Medveděv na Twitteru
11:28
Tálibán odpovědnost odmítá

Pákistánské radikální islamistické hnutí Tálibán odmítlo odpovědnost za bombový útok v cíli maratonu, informuje agentura AP s odvoláním na mluvčího hnutí.

Tálibán se v minulosti přihlásil například k pokusu o bombový útok na newyorské náměstí Times Square, kde policie v roce 2010 objevila zaparkovaný vůz plný výbušnin.

11:39
Projev Baracka Obamy

11:58
Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner po explozích v Bostonu telefonuje s prezidentem Obamou
12:06
Vlajky na půl žerdi

Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner v pondělí nechal spustit státní vlajky nad budovou Kapitolu na půl žerdi.

"Slova nemohou vyjádřit naši lítost nad rodinami, které teď truchlí," uvedl republikánský politik.

12:14
Dva zranění saúdští občané

Stanice Al-Arabíja informuje, že mezi zraněnými jsou i dva saúdští občané. Oba jsou nyní hospitalizovaní. Jedním je asi dvacetiletý muž, o kterém nejsou známy bližší informace.

Druhou je přibližně třicetiletá studentka z Taft University v Denveru, která ve Spojených státech žije s manželem a dítětem.

12:25
Záběry výbuchu z pohledu běžkyně

12:39
Svatopluk Fröhlich: O pět bloků dál se už lidé chovali normálně

V místě okolo výbuchu to policisté a pořadatelé vyprázdnili okamžitě, to byl blesk. Okamžitě ty lidi rozehnali do všech stran. Ale o pět bloků dál u stanice metra, kam jsme po skončení závodu odešli, se lidi už chovali normálně. Diskutovali, telefonovali a povídali si o tom, popisuje chvíle po výbuších dvou bomb u martonské tratě český běžec Svatopluk Fröhlich.

Jeho dalším závodem bude pražský maraton, který se běží 12. května.

13:01
Prohledávání bytu podezřelého

Agenti FBI spolu s policisty v pondělí před půlnocí prohledali byt popáleného Saúda, který zůstává pod dozorem v nemocnici. Mladík bydlí na předměstí Bostonu v Revere, v pátém patře třináctipatrového domu Ocean Shores Tower, píše list Guardian.

Zhruba ve 2 hodiny ráno skupina vyšetřovatelů opustila bytový dům a zamířila k autům. Jeden z mužů nesl velký černý plastový pytel a dal ho na zadní sedadlo vozu.

Policisté v lobby budovy ještě vyslýchali dva saúdské studenty. Jeden z nich Guardianu řekl, že se měl setkat se svým přítelem z pátého patra.

Massachusettská policie potvrdila, že prohlídka bytu souvisí s vyšetřováním výbuchů během maratonu.

13:07
Policista losangeleské protiteroristické jednotky v pondělí hlídkoval před stadionem Union Station, kde začínal baseballový zápas

13:25
Francie se obává teroristického útoku

Velmi citlivé téma otevřel bostonský útok ve Francii, která se obává rizika teroristických akcí kvůli nedávné intervenci svých vojáků v islamisty okupované části afrického Mali.

"Musíme být bdělí," prohlásil dnes v televizi RTL ministr vnitra Manuel Valls. Ještě v noci prý požádal policii o bezodkladné posílení hlídek na rizikových místech.

Prezident François Hollande vyjádřil obyvatelům USA a tamním úřadům "plnou solidaritu Francie".

13:30
Média řeší záhadného muže na střeše, který ve chvíli exploze sledoval dění u cílové pásky
13:36
Přísnější bezpečnostní opatření v Soči i v Riu de Janeiru

Ruský prezident Vladimir Putin v telegramu svému protějšku Baracku Obamovi ostře odsoudil útok jako "barbarský zločin" a nabídl pomoc ruských úřadů při vyšetřování, informoval Kreml.

Rusové rovněž kvůli útoku přehodnotí plánovanou úroveň zabezpečení zimní olympiády v Soči, která začne za deset měsíců.

"Pro Rusko je to vážné varování, samozřejmě posilujeme bezpečnostní opatření," uvedl podle agentury AFP ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

Bezpečnostní opatření zpřísňuje také brazilské Rio de Janeiro, které se chystá na dvě významné sportovní události – světový šampionát ve fotbale v roce 2014 a letní olympiádu 2016.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová útok odsoudila, zatímco organizační výbor olympijských her v prohlášení uvedl, že bezpečnost pro něj bude prioritou.

13:56
Nápis Modlitby pro Boston na brusli hokejisty týmu Phoenix Coyotes Keitha Yandlea, který z Bostonu prochází

14:03
Otřesné záběry a hluboký šok

Exploze důrazně odsoudil afghánský prezident Hamíd Karzáí, který je označil za teroristický útok. "Naši lidé dlouhá léta trpí teroristickými útoky s civilními oběťmi a mohou se vcítit do bolesti a utrpení, které z takových incidentů plynou," uvedl Karzáí v prohlášení, v němž dal najevo soustrast příbuzným obětí.

Američtí vojáci v jeho zemi od roku 2001 bojují proti islamistickému hnutí Tálibán a Karzáího vláda stojí na straně USA, prezidentův vztah k Washingtonu je však v poslední době napjatý.

Ke světovým lídrům odsuzujícím útok se připojila také německá kancléřka Angela Merkelová.

"Nic nemůže ospravedlnit takto zákeřný útok na lidi, kteří se sešli na poklidné sportovní události. Doufám, že zodpovědný člověk či lidé budou pohnáni ke spravedlnosti," uvedla Merkelová.

Šok a otřes způsobil pondělní útok předsedovi britské vlády Davidu Cameronovi.

V kondolenci uveřejněné na Twitteru vyjádřil již v noci soustrast rodinám postižených. "Otřesné záběry z Bostonu jsou šokující," uvedl premiér.

Tvrdá slova má pro původce pumového útoku generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

"Nesmyslný akt násilí je o to děsivější, že k němu došlo při události, kterou celý svět spojuje s férovostí a s harmonií," napsal Pan Ki-mun.

"Hluboký šok" prožíval po zprávách z Bostonu i generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen.

14:14
Petr Nečas: Barbarské a kruté chování

Premiér Petr Nečas (ODS) odsoudil pondělní bombový útok v cíli maratonu v americkém Bostonu.

Pevně věří, že tento "nepřijatelný a odporný teroristický čin" bude vyšetřen a lidé, kteří jsou za něj zodpovědní, skončí před soudem a s náležitým trestem.

"Takto barbarské a kruté chování nemá mít místo na scéně," řekl novinářům Nečas.

14:34
Minuta ticha v Londýně?

Běžci, kteří se v neděli zúčastní maratonu v Londýně, na facebookových stránkách akce píší, že se na start vydají s černými páskami na pažích. Další žádají, aby se za oběti bostonských útoků držela minuta ticha, informuje britský Guardian.

14:45
Experti: Nešlo o sebevražedný útok

Dosavadní vyšetřování zpochybnilo pondělní spekulace, že by mohlo jít o sebevražedný útok. Agentuře AP to řekl evropský bezpečnostní expert, který je s vyšetřováním obeznámen. Na úplné vyloučení této možnosti je podle něj ale příliš brzy.

14:59
17 vážně zraněných

Počet lidí, kteří jsou ve velmi vážném stavu, je podle britského Telegraphu 17, celkové číslo zraněných vzrostlo na 144. Bostonské nemocnice plánují celou řadu operací obětí, z nichž mnoho utrpělo zejména zranění dolních končetin, řekl listu chirurg z jedné z nemocnic.

15:00
Boston se probouzí

Boston se probouzí do prvního rána po útocích. Podle zahraničních zpravodajů je ve městě klid, jeho centrum se ale stalo místem činu. K bariérám se chodí modlit lidé, často ve svých maratonských dresech.

15:18
Běh solidarity v Polsku

Ve Varšavě v parku vedle Národního stadionu se v úterý večer v 19:30 odehraje narychlo zorganizovaný běh solidarity za oběti bostonského útoku. Akci přes Facebook svolal Nestor Kaszycki, který svolává kohokoli, kdo nechce k tragédii mlčet. "Tempo bude pomalé, půjde dohromady o zhruba tři kilometry, jde o ideu," řekl serveru sport.pl o svém nápadu, který dostal při sledování ranních zpráv.

15:28
Tisková konference FBI

Za několik minut by měla začít tisková konference policie a vyšetřovatelů z FBI. Veřejnost by se měla dozvědět nové informace o pondělních útocích. Přenos v angličtině můžete sledovat například ZDE.

15:45
V centru Bostonu byly včera jen dvě bomby

"Musíme upřesnit, že v centru Bostonu byly včera jen dvě bomby. Všechny ostatní předměty byly prozkoumány, neobsahovaly ale výbušninu," řekl na tiskové konferenci guvernér státu Massachusetts Deval Patrick. Upřesnil také počet zraněných – oproti včerejším 140 se počet zvýšil na více než 150 zraněných lidí.

15:50
Starosta: Velmi složité chvíle pro Boston

Starosta Bostonu Thomas Menino vyzval všechny občany, aby drželi spolu ve chvíli, „která je jedna z velmi složitých v historii města". Vyšetřovatel FBI na tiskové konferenci poděkoval záchranným složkám a zároveň požádal všechny možné svědky o pomoc při vyšetřování. „Naše práce je jasná. Hnát viníky před spravedlnost," dodal.

16:07
Policie zvýšila ochranu ambasády USA v Praze

Bezpečnostní složky v Česku analyzují situaci po pondělním útoku. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) momentálně v ČR něco podobného nehrozí. Pražská policie ale zvýšila ochranu americké ambasády. Policisté se také chystají na opatření ohledně maratonu, který se chystá v polovině května v ulicích metropole.

"Přijali jsme určitá opatření ke zvýšení míry ochrany objektů amerického zastupitelského úřadu v Praze," řekla mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

16:10
Uzavřená Pennsylvania Avenue před Bílým domem

Pennsylvania Avenue, která spojuje Bílý dům s Capitolem, zůstává po pondělních útocích dál uzavřená. Podle FBI ale bezprostřední hrozby v Bostonu ani jinde nehrozí. 

 

16:17
Rozhovor: Všechno je uzavřené, popisuje český běžec

Když se v Bostonu ozval výbuch, stál běžec Svatopluk Fröhlich o jeden a půl bloku dál. Byl plný euforie ze závodu. Co se stalo, mu proto došlo až později. Útok mu navíc překazil plány. Rozhovor s českým maratoncem si přečtěte ZDE.


16:30
Záchranář v kovbojském klobouku

Den po útoku se začínají v médiích objevovat jednotlivé příběhy. Často si deníky všímají kostarického mírového aktivisty Carlose Arredonda. Poté, co celý svět obletěly jeho snímky, jak ihned po výbuších utíká ulicí a snaží se odstranit zátarasy, aby se dostal k obětem, stal se z něj hrdina dne.

Krvácení se snažil zastavit i kusy svého vlastního oblečení. Arredondo přitom sám přišel nedávno o své dva syny – jeden, který byl americkým vojákem, zahynul v Iráku, druhý před dvěma lety spáchal sebevraždu.

16:37
Konzul: Pokud vím, Češi jsou v pořádku

"Pokud vím, tak žádný český občan není mezi obětmi útoku, zatím se na mě místní úřady neobrátily v té věci a z toho usuzuji, že se nic takového nestalo. Mluvil jsem i s generálním konzulem z New Yorku, ale zatím se zdá, že je všechno v pořádku - co se týká českých občanů," řekl v rozhovoru pro IHNED.cz honorární generální konzul ČR v Bostonu Igor Lukeš.

16:45
Boj s terorismem je priorita, píše Zeman Obamovi

Prezident Miloš Zeman v souvislosti s explozemi poslal kondolenční telegram americkému prezidentovi Baracku Obamovi. Zdůraznil v něm, že boj s terorismem pokládá za jednu ze svých zahraničněpolitických priorit a že v České republice USA mají aktivního a spolehlivého partnera.

"V těchto těžkých chvílích jsme myšlenkami s vámi. Chtěl bych vás ujistit, že boj proti terorismu považuji za jednu ze svých zahraničněpolitických priorit a že v České republice nachází Spojené státy americké aktivního a spolehlivého partnera," napsal v telegramu Zeman. Obamovi i rodinám obětí pak vyjádřil soustrast.

16:50
Ve vážném stavu zůstává osm lidí

Lékaři z bostonské nemocnice Massachusetts General v úterý uvedli, že osm pacientů zůstává ve stavu „vážnějším, než v ostatních případech". S pokrokem léčby u ostatních jsou prý spokojeni, přestože museli provést několik složitých operací. "Kvůli devastujícímu účinku bomb jsme bohužel provedli několik amputací," uvedl jeden z chirurgů na úterní tiskové konferenci.

17:11
Obama promluví k občanům

V 17:30 středoevropského času (11:30 amerického východního času) by měl k občanům promluvit prezident USA Barack Obama. Proslov si budete moci poslechnout ZDE.

17:17
Aerolinky na bostonském letišti odpouští poplatky

Aerolinie, které působí na bostonském Logan International Airport, nemají den po útocích problémy s provozem a fungují normálně. Většina přepravců ale odpouští poplatky lidem, kteří si svůj let naplánovali na několik následujících dní. Většina společností například zavedla volné změny svých letenek, informuje USA Today.

17:25
Policie evakuovala letadlo na bostonském letišti

Po přistání na bostonském letišti byli evakuováni cestující letu 1716 z Filadelfie, píše s odvoláním na lokální média britský Guardian. Zatím není jasné, z jakého důvodu k evakuaci došlo.

17:34
Obama: Bomby namířené proti nevinným občanům, to je terorismus

"Byl to odporný zbabělý čin a FBI to vyšetřuje jako teroristický čin," řekl ve své řeči americký prezident Barack Obama. "Bomby, namířené proti nevinným občanům jsou teroristickým činem," dodal.

17:34
Obama: Pachatele najdeme

"Zatím nevíme, zda byl útok plánován a uskutečněn zahraniční organizací, nebo zda to byl zlovolný čin jedince. Ale zjistíme to," řekl novinářům americký prezident Barack Obama a slíbil, že pachatele orgány odhalí a že bude souzen. Lidem v Bostonu poděkoval za odvážnou pomoc raněným, lékařům za jejich práci.

17:54
Češka z Bostonu: Město připomíná válečnou zónu

Renata Duttonová žije v Bostonu už dvacet let. Sama v místě neštěstí naštěstí nebyla. Jak dnes popsala, Boston nyní připomíná tak trochu válečnou zónu. "Všude jsou vojáci, policisté a lidé od FBI. Ve stanici Copley Square, která leží blízko místa výbuchů, nestaví metro. Muži zákona lidem kontrolují tašky, do vyšetřování jsou zapojeni i policejní psi," řekla Duttonová ČTK.

18:02
Podezřelé zavazadlo na bostonském letišti bylo neškodné

Zavazadlo, kvůli kterému bostonské letiště urychleně evakuovalo cestující letu 1716 z Filadelfie, bylo neškodné a neobsahovalo žádný nebezpečný náklad. S odvoláním na Loganovo letiště to píše Guardian.

18:27
VIDEO: Obamův proslov

Proslov amerického prezidenta Baracka Obamy, ve kterém označil útoky za "teroristický čin" si můžete poslechnout zde.

 

18:39
AP: Bomby byly v "papiňáku"

Výbušniny, které v Bostonu zabily tři lidi, byly údajně v tlakových hrncích ukrytých v pytlích. Píše to agentura AP s odvoláním na zdroj kolem vyšetřovatelů.

 

19:04
REKAPITULACE: Fakta o útoku na bostonském maratonu

- Asi ve 20:50 středoevropského času v americkém Bostonu explodovaly dvě amatérsky vyrobené bomby ukryté v odpadkových koších zhruba 100 metrů od sebe v cíli mezinárodního maratonu

- Amatérsky vyrobené nálože tvořily tlakové hrnce obsahující velké množství kuličkových ložisek, která měla zasáhnout co nejvíce lidí.

- V důsledku explozí zemřeli tři lidé, včetně osmiletého chlapce, a 176 osob bylo zraněno, z toho 17 lidí je v kritickém stavu a stav dalších 25 osob je vážný.

- Maratonu se zúčastnilo na 27 000 lidí a dalších půl milionu běhu přihlíželo.

- Nikdo z 13 českých běžců, kteří se maratonu účastnili, nebyl podle českých diplomatů při explozích poblíž cíle závodu zraněn.

- Americký prezident Barack Obama v úterý oznámil, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vyšetřuje pondělní útok jako teroristický čin.

- Prezident Barack Obama v úterý nařídil spustit státní vlajky na půl žerdi na všech veřejných úřadech, včetně Bílého domu

20:01
Londýnský maraton uctí oběti tichem

Před startem hlavního závodu mužů uctíme oběti 30 vteřinami ticha. Bude se držet na všech startech Londýnského maratonu (červeném, modrém i zeleném)," oznámili organizátoři.

Všem běžcům rozdají také černé pásky na paže.

20:03
Bostonská vlajka na půl žerdi v New Yorku

Prezident Barack Obama v úterý nařídil spustit státní vlajky na půl žerdi na všech veřejných úřadech. Tomu se podřídila i newyorská radnice, která ovšem na znamení soucitu s oběti v Bostonu vyvěsila vlajku bostonskou.

20:16
Žádný Saúd není podezřelý, potvrdila ambasáda

Ambasáda Saúdské Arábie ve Washingtonu uvedla, že žádný Saúd, není podezřelý ve vztahu k pondělnímu atentátu. Média informovala, že vyšetřovatelé kvůli explozím vyslýchají jednoho Saúda, později ale policie potvrdila, že z útoku není zatím nikdo podezřelý ani obviněný.

"Plně spolupracuje s vyšetřovateli. Americkými úřady jsme byli informováni o tom, že žádný Saúd nepatří mezi podezřelé," řekl mluvčí ambasády.

To potvrdily i úterní tiskové konference, ze kterých vyplynulo, že žádní pachatelé v hledáčku vyšetřovatelů nejsou. "Nevíme kdo, ani proč to udělal," řekl novinářům prezident Barack Obama.

20:36
Studenti Harvardu kritizují kvůli bombovému útoku školu

Studenti prestižní Harvardovy univerzity kritizují představitele své školy. Poté, co krátce před třetí hodinou amerického východního času explodovala první nálož, vydala v 15:51 policie varování o možné náloži na Central Square – to bylo později vyklizeno. Pokud ale některý ze studentů neměl Twitter nebo nečetl zprávy, o hrozbě se vůbec nedozvěděl: první e-mail z Harvardu totiž přišel až o hodinu a půl později, upozorňuje Huffington Post.

20:53
Vyšetřovatelé mají mnoho možných důkazů. A žádného podezřelého

Vyšetřovatelé v úterý vyzvali všechny, kteří si během maratonu pořídili jakékoli záznamy, aby je předali policii. Podle Washington Post se jim už videí i fotografií z okolí výbuchu sešlo mnoho – ať už se jedná o nahrávky z bezpečnostních kamer nebo fotografie přihlížejících.

Obrovský objem materiálu zatím ale FBI na stopu pachatele nepřivedl – žádného podezřelého nemají. Federální úřad pro vyšetřování kvůli útokům kontroluje také aktivitu mobilních sítí. Tato data by mohla být důležitá obzvlášť v případě, kdy by se prokázalo odpálení bomby přes telefon.

21:01
Policie možná našla mechanismus, přes který byly odpáleny bomby

Vyšetřovatelé možná objevili součástku, kterou mohl útočník použít k odpálení bomb během maratonu. S odvoláním na zdroj seznámený s průběhem šetření to uvedl list Boston Globe.

21:17
Běžci si chodí pro osobní věci na místo tragédie

Na roh bostonských ulic Berkely a St. James si v tichosti chodí běžci vyzvedávat věci, které si tam nechali před startem. Obvykle si je vyzvedávají ihned po doběhu, teď museli den čekat. "Jsem z toho pořád v šoku," řekl Washington Post maratonec, který za sebou má na sto závodů tohoto druhu.

21:30
Vážení čtenáři, naše on-line reportáž tímto končí. Vývoj vyšetřování i další dění v Bostonu však budeme i nadále sledovat. Děkujeme za pozornost a přejeme příjemný večer.