Zdravotní stav zadrženého Džochara Carnajeva je podle bostonských policistů vážný, ale postupně se zlepšuje.

Televizní stanici Fox News to v neděli řekl Ed Davis z bostonské policie. Vyšetřovatelé podle něj mají podezření, že Carnajev se svým starším bratrem Tamerlanem plánoval po bostonském atentátu i další teroristické útoky.

Davis televizi řekl, že Carnajev stále ještě nemůže hovořit, ale jeho stav se údajně zlepšuje. Muž je ve stabilizovaném stavu, lékaři mu podávají sedativa. Pacient dýchá s pomocí zavedené trubice.

Nemocniční pokoj střeží posílená jednotka bostonských policistů. Zprávy o tom, zda bude i po uzdravení Carnajev moci mluvit, se různí. Jistotu podle některých zpráv nemají ani lékaři.

Agenti horečně procházejí databáze

Americké tajné služby mezitím horečně procházejí databáze ministerstva zahraničí, celní a pohraniční služby, ministerstva vnitřní bezpečnosti a FBI ve snaze najít alespoň zmínku o některém z bratrů Carnajevových.

"Prohlížíme prakticky všechno, co máme," řekl listu The Washington Post poslanec Adam Schiff, který je členem výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb.

K vypátrání pachatelů přispěla technologie i tipy obyvatel. Vyšetřovatelé mimo jiné museli zpracovat stovky důkazů z místa činu i zhruba 2000 videozáznamů a fotografií. Pomáhala jim i spolupráce s veřejností, od níž dostali několik klíčových tipů.

"Snažíme se zjistit, zda jsme něco nepřehlédli včetně kontaktů do zahraničí," řekl poslanec. Vyšetřovatelé podle něj rovněž vyslýchají členy rodiny Carnajevových, a to v USA i v zahraničí.

Davis televizi Fox News řekl, že existuje podezření o dalších útocích, které měli atentátníci v plánu. Nasvědčuje tomu prý mimo jiné množství trhavin, které policisté při dopadení Džochara Carnajeva našli.

Soudce může vynést obvinění i v nemocnici

Na případný výslech Džochara Carnajeva se připravuje tým zkušených vyšetřovatelů. Kauza se ale zároveň stala předmětem právních sporů o tom, zda závažnost případu opravňuje vyšetřovatele k použití mimořádných postupů.

Centrem sporu je takzvané "Miranda warning", tedy povinné policejní upozornění vyšetřovaného na jeho ústavní práva. Název je odvozen od precedentní kauzy Miranda versus stát Arizona z roku 1966. Pravidlo vyšetřovatelům ukládá, aby zadrženého před výslechem upozornili na jeho právo nevypovídat a využít služeb advokáta. Pokud to policie neudělá, nemůže být výpověď vyslýchaného použita v procesu.

Oprávněný veřejný zájem daný naléhavostí případu ale dává policistům právo na výjimku, a právě ta je nyní v kauze Džochara Carnajeva předmětem právních debat.

Carmen Ortizová, státní zástupkyně USA pro stát Massachusetts, chce výjimky využít, aby bez zbytečných odkladů získala informace o případných Carnajevových komplicích či inspirátorech bostonského útoku. Řada respektovaných právních expertů ale s takovým postupem nesouhlasí.

Nejzávažnější obvinění, kterému může Carnajev čelit, je užití zbraně hromadného ničení k zabití lidí. Pokud by byl shledán vinným, hrozil by mu trest smrti. Protože jde o federální zločin, byla by taková hrozba reálná. Zatímco federální zákon uložení trestu smrti umožňuje, massachusettský trestní kodex absolutní trest nepřipouští.

FBI rozplétá síť kontaktů

Američtí vyšetřovatelé se snaží rozplést složitou síť kontaktů a vztahů, které udržovali údajní útočníci na bostonský maraton Tamerlan a Džochar Carnajevovi v USA a hlavně v Rusku.

List The New York Times v neděli s odvoláním na FBI napsal, že pravděpodobný strůjce atentátu Tamerlan Carnajev, který v páteční přestřelce s bostonskou policií zahynul, strávil loni při cestě do Ruska půl roku na severním Kavkazu. Údaj potvrdila i ruská média.

Právě loňská Carnajevova cesta do Dagestánu by podle amerického listu mohla vyšetřovatele přivést k vysvětlení motivu činu, při němž tři lidé zahynuli a velké množství dalších utrpělo zranění.

Stopy na Kavkaz k extremistům?

Otec obou bratrů Anzor Carnajev tvrdí, že Tamerlan odjel do Ruska s cílem obnovit platnost prošlého pasu. Ruská média v neděli ale uvádějí, že Tamerlan Carnajev mohl mít kontakty s extremistickou organizací Kavkazský emirát, v jejímž čele stojí polní velitel Doku Umarov. Muž je na seznamu hledaných teroristů jak v Rusku, tak v USA.

Velení kavkazských extremistů ale v neděli podíl na bostonském útoku odmítlo. "Dagestánské velitelství" v poselství na webu uvedlo, že cílem jeho bojovníků nejsou Spojené státy, ale Rusko "odpovědné za okupaci Kavkazu". Pokud prý mají úřady USA skutečně zájem na zjištění pachatelů bostonských výbuchů, "měly by prověřit účast ruských tajných služeb", píše se v textu.

Tamerlan Carnajev loni při návštěvě Machačkaly svými názory vyděsil příbuzné natolik, že ho fakticky vyhnali. Americké stanici Fox News to potvrdil Tamerlanův strýc Alvi Carnajev, který nyní žije v USA.

Tamerlan podle něj loni do Ruska už přijel radikálně naladěn, filozofii muslimských extremistů přijal za svou v USA. Když se se svými příbuznými nepohodl, odjel údajně do Čečenska, které je z Machačkaly vzdáleno hodinu autem.

"Bylo to varování, které FBI pominula"

Na spojení Carnajevových s kavkazskými extremisty by mohla ukazovat i žádost ruské tajné služby z roku 2011 adresovaná vyšetřovatelům z FBI. Moskva chtěla vědět, zda a jaké mají americké tajné služby informace o Tamerlanu Carnajevovi. V žádosti se podle ruských médií uvádělo, že Tamerlan je stoupenec radikálního islámu, který hledá spojení s extremisty. FBI ale prý žádné znepokojivé informace neměla.

Agentura ITAR-TASS předloňskou ruskou žádost označuje za faktické varování před skutky budoucího atentátníka, které americké federální orgány nebraly na vědomí.

Podle listu The New York Times FBI skutečně Tamerlana Carnajeva nikdy nesledovala. O jeho aktivity se nezajímala, záznamy si o něm nevedla. Jeho minulost se nyní snaží dohledat zpětně v naději, že odhalí případné komplice a inspirátory bostonského útoku.

Možná nedbalost amerických vyšetřovatelů nyní podle listu Newsday zajímá poslance amerického Kongresu. Republikánský člen Sněmovny reprezentantů Peter King vznesl dotaz, zda FBI nemohla v případu ještě před bostonským atentátem udělat více.

Víc informací do případu by mohl vnést právě výslech Džochara Carnajeva.