V texaském Dallasu ve čtvrtek otevřeli Prezidentské středisko George Bushe mladšího. Jde o knihovnu, muzeum a politický institut bývalého státníka v jednom. Slavnostního zahájení provozu centra se zúčastnili všichni žijící američtí exprezidenti i současný šéf Bílého domu Barack Obama.

Na otevření budovy za 250 milionů dolarů (téměř pět miliard korun) přijeli kromě Bushe mladšího také další tři exprezidenti – jeho otec George Bush starší, Jimmy Carter a Bill Clinton. Dostavila se i řada dalších prominentních hostů z celého světa.

Z bývalých zahraničních politiků vážili cestu do Dallasu například expremiéři Británie Tony Blair, Izraele Ehud Olmert, Itálie Silvio Berlusconi a Španělska José María Aznar.

Pět prezidentů

Obama a jeho čtyři předchůdci nejdříve společně pózovali fotografům pod zářícím texaským sluncem, a umožnili tak vznik vzácného skupinového fota.

Následovaly prezidentské proslovy. "Je mým nejhlubším přesvědčením a bylo hlavní zásadou mé administrativy, že Spojené státy americké musí usilovat o šíření svobody," prohlásil Bush mladší. "Věřím, že svoboda je darem od Boha a nadějí pro každé lidské srdce," dodal exprezident.

Americká média si kromě samotné slavnosti všímala také oblečení George Bushe staršího. Konkrétně jeho barevných ponožek. Ostatně snímek jasně růžových ponožek svého dědy poslala na Twitter sama jeho vnučka Jenna Bush Hagerová, nejmladší dcera George W. Bushe, která je zároveň zpravodajkou stanice NBC News.

"Pane prezidente, mnohokrát děkuji za vaše služby, za vaši odvahu, za váš smysl pro humor a především za vaši lásku k této zemi," prohlásil Obama. Stranou tak šly hluboké ideologické rozdíly mezi oběma muži. "Když znáte prezidenta George W. Bushe, musíte ho mít rádi," řekl Obama.

Republikána Bushe chválil například za úsilí o mír v Súdánu a za humanitární iniciativy v Africe i další demokrat Carter. "Pane prezidente, dovolte, abych řekl, že jsem pln obdivu a hluboké vděčnosti za to, jak velmi jste se angažoval ve prospěch nejpotřebnějších lidí na Zemi," prohlásil Carter.

Bushova knihovna obsahuje 70 milionů stran dokumentů z období 2001–2008, kdy byl Bush mladší ve funkci. Kromě toho je ve zdejších archivech na 200 milionů e-mailů, čtyři miliony digitálních fotografií a zhruba 50 tisíc audio- a videokazet.

Obě Bushova funkční období bude v muzeu připomínat na 43 tisíc dalších předmětů. Patří k nim i zkroucený ocelový nosník z newyorského Světového obchodního střediska (WTC), které se za Bushova mandátu stalo terčem teroristů, megafon, z něhož Bush mluvil k lidu na troskách WTC.

Nebo pistole, kterou měl u sebe bývalý irácký vůdce Saddám Husajn, jenž byl za Bushovy vlády svržen díky americké invazi do Iráku.

Komplex prezidentského střediska o ploše 21 000 metrů čtverečních obklopuje patnáctihektarový park. Jde o třináctou oficiální prezidentskou knihovnu v USA.

Texasana Bushe více než polovina Američanů stále vnímá spíš negativně. Zřejmě i proto se téměř neobjevuje na veřejnosti.