Informace o tom, že americká vláda nechává sledovat emailové konverzace, telefony i fotografie na internetu desítek milionů lidí, vynesl na veřejnost bývalý technik americké tajné služby CIA.

Devětadvacetiletý Edward Snowden byl nyní zaměstnán u jednoho z dodavatelů pro Národní agenturu pro bezpečnost (NSA), píše list Guardian.

Přímo v Hongkongu, kde možná požádá o azyl, ho několik dní zpovídali Glenn Greenwald a Ewen MacAskill z Guardianu. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Ptali se, proč o tajném programu informoval veřejnost, zda se cítí jako vojín Bradley Manning a proč si vybral jako své útočiště právě Hongkong.

Ještě donedávna žil spokojený život na Havaji s přítelkyní a vysokým platem. "To všechno jsem ochotný obětovat, protože s čistým svědomím nemohu dovolit americké vládě ničit tímto sledováním soukromí, svobodu internetu a základní práva lidí po celém světě," tvrdí Snowden.

Právě na Havaji si v kanceláři NSA okopíroval poslední dokumenty, které chtěl zveřejnit, a poté svému zaměstnavateli oznámil, že bude pár týdnů pryč. To samé sdělil i přítelkyni a 20. května odletěl do Hongkongu.

Díky vybudované struktuře NSA mohl mít přístup k emailům, heslům i údajům o platebních kartách sledovaných lidí. A právě to ho děsilo.

"Nechci žít ve společnosti, která dělá tyto věci... Nechci žít ve světě, kde vše, co udělám, nebo řeknu, je zaznamenáno. To není nic, co bych podporoval," odpovídá Snowden na otázku, proč se rozhodl vynést informace ven.

Hongkong nepodlehne diktátu USA, doufá Snowden

Když Snowden médiím (informace kromě britského Guardianu zveřejnil i americký deník Washington Post) zaslal první část dokumentů, poznamenal: "Vím, že budu muset za své činy trpět." Jak ale podotkl, bude spokojený, když se tyto informace dostanou alespoň na okamžik na veřejnost.

Tuší, že ho teď nečeká nic dobrého, jak sám prohlašuje. Pro Hongkong se rozhodl, protože tam podle něj stále existuje prostor pro svobodu slova. Navzdory Číně a na rozdíl od Spojených států, dodává. Navíc je přesvědčený, že Hongkong "nepodlehne diktátu americké vlády".

"Jediné, co teď můžu dělat, je čekat a doufat, že mě hongkongská vláda nebude deportovat... Nemám ponětí, jaká bude má budoucnost," říká. Američané budou nejspíš žádat Čínu o jeho vydání, nebo ho Peking sám vyhostí poté, co se od něj bude snažit získat nějaké informace vzhledem k tomu, že pracoval pro tajné služby. "Vím, že budu muset žít celý život s obavami, že si pro mě přijdou," dodává mladý Američan.

Na dotaz, zda se cítí jako další Bradley Manning, který z armádních počítačů postahoval desítky tajných dokumentů a diplomatických depeší a předal je WikiLeaks, odpovídá, že ne. "Manning byl klasický whistleblower inspirovaný konáním dobra pro veřejnost," reaguje.

Vláda mě bude démonizovat

I když nechtěl zůstat anonymní, pozornosti médií se chce vyhnout. "Nechci žádnou pozornost veřejnosti. Tento příběh není o mě, ale o tom, co dělá americká vláda," prohlašuje Snowden.

Následků zveřejnění jména se ale nebojí. Jediné, čeho se obává, je, že se budou úřady snažit odvést pozornost od informací, které zveřejnil. "Vím, že mě vláda bude démonizovat," říká Američan.

Materiály, které médiím předal, informují o tajném protiteroristickém programu, který nese krycí název PRISM. V jeho rámci získávají americká Národní agentura pro bezpečnost a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze využívat ke sledování lidí a jejich styků.