Přes 250 tisíc lidí vyšlo v noci na neděli opět do ulic ve více než stovce brazilských měst. Protestují zejména proti zvyšování cen veřejných služeb.

Na hlavním náměstí ve městě Belo Horizonte na jihovýchodě země se shromáždilo přes 60 tisíc demonstrantů, kteří rovněž kritizovali nový zákon, jenž omezuje pravomoci federálních žalobců při vyšetřování zločinů. Přitom Brazílie patří mezi země s nejvyšším počtem loupeží a vražd.

Demonstranti se navíc domnívají, že nový zákon je "šitý na míru" politikům a dalším vysoce postaveným lidem, které bude mnohem těžší za jejich zločiny poslat za mříže. Policie v Belo Horizonte použila proti demonstrantům slzný plyn a gumové projektily. Při střetech bylo zraněno 15 lidí, informovala stanice BBC.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová prolomila dlouhé mlčení a v pátek vystoupila s televizním projevem. V něm slíbila obnovu pořádku v ulicích a odsoudila násilí a vandalství, které protesty v posledních dnech provázely. Zároveň zopakovala závazek své vlády podporovat sociální změny a řekla, že i ona má za povinnost naslouchat hlasům ulice a vést dialog se všemi stranami.

Počty lidí v ulicích po jejím vystoupení poněkud poklesly, neboť některé skupiny organizující protesty nejsou zcela jednotné v tom, zda v demonstracích pokračovat.

Například někteří členové hnutí Passe Livre, které stálo za začátkem protestů v Sao Paulu kvůli zdražení veřejné dopravy, vyhlásili na sociálních sítích konec protestů. Vedení hnutí však vzápětí oznámilo, že bude v akcích pokračovat, a svolalo na neděli veřejnou debatu o cenách dopravy.

"Nechceme zastavit protesty... Nyní pokračujeme v boji za to, aby se neplatilo žádné jízdné," informovala skupina na svém facebookovém profilu.

Někteří členové skupin organizujících protesty podle agentury EFE začali mluvit o vytvoření nové politické strany, která by se postavila tradičním formacím. Ty podle části levicových demonstrantů ztratily legitimitu a nejsou schopny přivést zemi k požadovaným sociálním změnám.

Podstatná část demonstrantů však chce pouze pokračovat v protestech, dokud brazilská vláda nezačne skutečně jednat.

"Je dobře, že Dilma promluvila. Se svými přáteli na Facebooku jsem ale mluvila o tom, že neřekla nic, co by je uspokojilo. Myslím si, že protesty budou pokračovat ještě dlouho a demonstrantů bude přibývat," uvedla jedna z protestujících dívek, 21letá studentka Victoria Villelová. Jak dodala, ona sama je "znechucena zejména obrovskou korupcí v brazilské vládě".

Demonstranti se dobývali na stadion

Protesty se konaly i ve městě Salvador na severovýchodě země, kde hrál brazilský národní tým v rámci Poháru FIFA zápas proti Itálii. Pět tisíc demonstrantů se shromáždilo asi pět kilometrů od stadionu a požadovali zejména lepší školství a dopravu. Kritizovali rovněž utrácení v souvislosti s pořádáním fotbalového mistrovství světa v zemi v příštím roce. Asi tisícovka protestujících se snažila dostat i na stadion a střetla se s policií.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění 75 procent Brazilců demonstranty podporuje. Průzkumu, který si nechal vypracovat časopis Epoca, se zúčastnilo přes tisíc respondentů.